Da li je dozvoljeno ženama da nose hlače?
Pitanja i odgovori, 16.12.2019.
Pitanje:
Esselamu alejkum!
Živim u inostranstvu i već dugo nosim hidžab, hvala Allahu. Moji roditelji imaju puno problema s tim, ali ja sam uporna i nadam se, ako Bog da, da će tako i ostati.
Molim vas da mi objasnite, da li žena koja nosi široke hlače uz dugu tuniku (do koljena) oponaša muškarce? Čula sam od mnogih sestara da je nošenje hlača haram jer se na taj način oponašaju muškarci. Ako je to tačno, zar onda ne bi trebalo biti zabranjeno i nošenje hlača kod kuće? Jer ako je haram van kuće, trebalo bi biti haram i kod kuće.
Mnoge sestre gdje ja živim nose široke hlače i dugu tuniku. Slažem se da je suknja bolji izbor, i hvala Bogu, u zadnje vrijeme je nosim. Ipak, ponekad bih voljela nositi hlače radi promjene. Lakše mi je obavljati posao u bolnici u bolničkim hlačama i dugoj haljini nego u širokoj suknji u kojoj mi je teže kretati se.
Želim znati da li je to meni haram?
Odgovor:
Esselamu alejkum!
Ne postoji šerijatska prepreka da žena nosi široke hlače uz tuniku koja seže do koljena. To se ne smatra oponašanjem muškaraca. Oni koji tvrde da je to oponašanje muškaraca pretjeruju.
Prošireni odgovor:
Važno je razumjeti kontekst islamske odjeće i razlike u interpretacijama koje postoje među muslimanima. U šerijatu, osnovna načela oblačenja za žene nalažu da se odjeća treba pridržavati skromnosti, pokrivati tijelo i ne biti provokativna. Međutim, specifičnosti poput nošenja hlača često su podložne različitim tumačenjima.
Prema islamskom učenju, oponašanje muškaraca u odjeći odnosi se na namjeru i kontekst. Ako žena nosi hlače koje su specifično dizajnirane za žene, kao što su široke hlače u kombinaciji s dugom tunikom, to se ne može smatrati oponašanjem muškaraca. Ova vrsta odjeće osigurava skromnost i pokrivenost, što su ključni principi islamske odjeće.
Mnoge žene širom svijeta, uključujući one koje žive u različitim kulturnim kontekstima, prilagođavaju svoj način oblačenja kako bi zadovoljile svoje vjerske obaveze dok istovremeno ispunjavaju praktične potrebe svakodnevnog života. U bolnicama, na primjer, medicinske sestre i doktorke često biraju hlače zbog praktičnosti i lakšeg kretanja, što je ključno u njihovom radu.
Također, važno je napomenuti da unutar islamske zajednice postoje različite škole mišljenja i interpretacije vjerskih tekstova. Neki učenjaci mogu imati strože stavove, dok drugi pružaju fleksibilnija tumačenja.
U konačnici, važno je da svaka muslimanka donosi odluke o svom načinu oblačenja u skladu sa svojim razumijevanjem vjere, potrebama i okolnostima. Ako se osjeća da određena odjeća ne krši osnovne principe skromnosti i pokrivenosti, i ako je ta odjeća praktična za njen svakodnevni život, tada ne bi trebalo biti problema.
Prema odgovoru na pitanje, nošenje širokih hlača uz dugu tuniku nije haram. Ovo stajalište se temelji na razumijevanju da ta kombinacija ne odražava namjeru oponašanja muškaraca, već je prilagodba koja omogućava skromnost i praktičnost, što je u skladu sa islamskim načelima.