Politička scena Bosne i Hercegovine ponovno je u fokusu javnosti nakon što je Željka Cvijanović, predsjednica Republike Srpske i istaknuta članica SNSD-a, javno odgovorila na izjave Edina Forte, lidera Naše stranke. Forto je nedavno izrazio zabrinutost zbog utjecaja SNSD-a u bh. politici, tvrdeći da se aktivno traži način da ova stranka bude isključena iz odlučivanja o budućnosti države. Ova izjava izazvala je oštru reakciju Cvijanović, koja je iskoristila priliku da kritikuje stavove Naše stranke, ali i širi pogled na aktuelnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini.

U svom odgovoru, Cvijanović je jasno istakla da smatra kako su tvrdnje Naše stranke o navodnoj želji da se SNSD eliminira iz političkog života neosnovane i nereflektovane. Ona je opisala političku viziju Naše stranke kao “kontaminiranu sarajevsku percepciju Bosne i Hercegovine”, ističući da takav pogled uključuje i pokušaje da odluke o državi donose oni koji nisu legitimno izabrani na izborima. Posebno je kritikovala ulogu međunarodnih faktora, koje je nazvala „naturene supervizore“, odnosno ljude koji su, po njenim riječima, nametnuti da upravljaju bh. političkim procesima, iako nisu izabrani od strane naroda.

Ona dalje naglašava da su upravo ti akteri, zajedno sa političkim opcijama poput Naše stranke, učinili mnogo toga da država Bosna i Hercegovina ne funkcioniše kako treba. Cvijanović je, govoreći o pokušajima da se putem pravosuđa ostvare politički ciljevi, upozorila da je to samo nastavak istih neuspjelih strategija koje su dovodile do zastoja i problema u funkcionisanju države.

Posebno je zanimljiva njena ocjena da je cijela priča o “funkcionalnosti države” na koju Naša stranka često aludira, u njenim očima – tek prazna floskula. Prema njenim riječima, politički utjecaj Naše stranke, kao i samog lidera Forte, na cjelokupnu scenu Bosne i Hercegovine je neznatan i nebitan. Ona tvrdi da bi situacija u zemlji bila praktično ista i sa i bez njih, te da ni sada ni ubuduće neće imati značajniji doprinos u političkim procesima.

Da rezimiramo, glavne tvrdnje Željke Cvijanović u ovom odgovoru mogu se istaknuti kroz nekoliko ključnih tačaka:

  • Kritika sarajevskog političkog pristupa kao „kontaminirane vizije Bosne i Hercegovine“.

  • Odbacivanje tvrdnji da SNSD pokušava da dominira na štetu drugih stranaka.

  • Optužba da političke opcije poput Naše stranke i međunarodni akteri nisu legitimni donositelji odluka jer nisu izabrani na izborima.

  • Sugestija da su ti akteri zapravo doprinijeli političkoj nestabilnosti u državi.

  • Sumnja u iskrenost i stvarni utjecaj Naše stranke u procesu postizanja funkcionalnosti BiH.

  • Zaključak da bi politička scena bila nepromijenjena bez učešća Naše stranke i njenog lidera.

Ovakav odgovor Željke Cvijanović pokazuje jasno opredjeljenje SNSD-a da održi svoj politički utjecaj i da kritikuje opoziciju, posebno onu koja dolazi iz Sarajeva i s kojom su već duže vrijeme u sukobu. Time se dodatno produbljuju podjele u bosanskohercegovačkom političkom okruženju, gdje svaka stranka ima jasno definiranu poziciju i stav prema državnim institucijama i procesima.

Ova izjava može se tumačiti i kao dio šire političke igre u kojoj se koristi retorika da se delegitimišu protivnici, a time osigurava kontrola nad ključnim političkim pozicijama. Takođe, podsjeća na čestu praksu u bh. politici da se pitanja funkcioniranja države i njene stabilnosti pretvaraju u poligon za međusobne optužbe i ideološke obračune.

U konačnici, ocjena Željke Cvijanović da bi “politička scena Bosne i Hercegovine bila ista i sa i bez Forte i njegove strančice” odražava njenu procjenu o slabom utjecaju Naše stranke i predstavlja poziv na neodustajanje od političkog kursa koji vodi SNSD, usprkos pritiscima i kritikama iz Sarajeva.

Ovaj odgovor na izjave Edina Forte simbolizuje duboke političke tenzije i neslaganja u Bosni i Hercegovini, ali i jasno potvrđuje da će političke borbe na nivou entiteta i države u narednom periodu biti intenzivne i bez značajnijih kompromisa. Politička scena ostaje fragmentirana, sa jasno definisanim linijama podjele, dok građani nastavljaju pratiti kako se sukobi između različitih aktera odražavaju na svakodnevni život i stabilnost države.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here