Konzumacija kozje surutke
Optimalna dnevna količina kozje surutke je pola litre, a najdjelotvornija je kada se konzumira ujutro na prazan želudac. Sportistima i osobama koje redovno vježbaju preporučuje se konzumacija surutke i nakon treninga. Međutim, osobe s problemima s bubrezima trebale bi biti oprezne zbog visokog sadržaja proteina.
Kozja surutka ima dugu istoriju upotrebe u narodnoj medicini. Hipokrat ju je preporučivao za jačanje imuniteta i protiv iscrpljenosti. Danas se savjetuje konzumacija kozje surutke za različita zdravstvena stanja, kao što su oboljenja jetre. Važno je napomenuti da, iako ne garantuje izliječenje, može povoljno uticati na ozdravljenje.
Kozja surutka za pluća
Kozja surutka može pomoći u čišćenju pluća kada se koristi kao dodatak ishrani tokom šest sedmica. Iako može olakšati disanje, nije dovoljno efikasna za poboljšanje funkcije pluća i kvaliteta života kod ljudi s hroničnom opstruktivnom bolešću pluća (HOBP).
Kozja surutka za jetru
Surutka se koristi i kao prirodni čistač jetre. Osobama s masnom jetrom preporučuje se da ujutro, dva sata prije doručka, popiju dvije čaše kozje surutke. Ovaj režim ne može samostalno riješiti problem, već je potrebno i promijeniti način ishrane, smanjujući unos prerađenih proizvoda i masne hrane, dok se povećava unos proteina. Kozju surutku ne bi trebalo konzumirati duže od dvije sedmice.
Kozja surutka, iako jednostavna namirnica, ima značajan potencijal za unapređenje zdravlja kada se koristi pravilno i u kombinaciji s uravnoteženom ishranom i zdravim životnim stilom. Njene brojne prednosti i dugotrajna upotreba u narodnoj medicini čine je vrijednim dodatkom svakodnevnoj ishrani, ali kao i sa svim suplementima, važno je pratiti preporučene smjernice i konzultovati se sa stručnjacima prije početka redovne konzumacije.
pressmediabih