Slobodan Vasković, bh. novinar, iznio je pessimističku prognozu za budućnost Republike Srpske, upozoravajući na ozbiljne finansijske poteškoće s kojima će se entitet suočiti tokom ove godine. Prema njegovim riječima, Republika Srpska je već “potonula” u duboku ekonomsko-finansijsku krizu, a situacija je toliko ozbiljna da je samo pitanje vremena kada će narod odlučiti izaći na ulice i protestirati protiv vlasti, predvođene Miloradom Dodikom. Vasković također napominje da je stanje u javnim financijama alarmantno, jer entitet već sada nije u mogućnosti da se nosi s teškim dugovanjima, a svi pokušaji vlasti da pronađu rješenja, uključujući i ministricu financija Zoru Vidović, neće dati rezultate.
U svojoj analizi, Vasković posebno ističe probleme sa Elektroprivredom Republike Srpske, kao i u rudarskim i termoelektranskim sektorima. Situacija u Elektroprivredi RS je toliko loša da su radnici već primili umanjene plaće za prošli mjesec, a budućnost njihovih isplata je neizvjesna. Prema njegovim informacijama, predstoji potpuni kolaps u preduzećima kao što su RITE Ugljevik i RITE Gacko, koji bi mogli značiti još veće financijske poteškoće za zaposlene u ovom sektoru. Vasković predviđa da bi uskoro moglo doći do opće pobune među radnicima, čiji su zahtjevi ne samo da prime plaće, već i da im se osiguraju osnovni uvjeti za život.
Prema njegovim izvorima, ključni trenutak za eventualne masovne proteste mogao bi biti trenutak kada radnici ne primaju jednu platu, što bi moglo biti okidač za opšti revolt među stanovništvom. Vasković dalje objašnjava da bi “jedna plata” bila dovoljno snažan razlog za izbijanje prosvjeda u društvu koje je već pod velikim financijskim stresom i dugovima. Spomenuo je i primjer Elektroprivrede RS, gdje je već došlo do smanjenja plaća za 10%, što samo nagovještava pogoršanje uvjeta rada u budućnosti.
Uz radnike rudarskog sektora, Vasković se osvrće i na radnike Šuma Republike Srpske, koji se, prema njegovim riječima, nalaze u još težoj situaciji jer već duže vrijeme nisu primili plaće. Ovi radnici postali su simbol trenutnog kolapsa javnog sektora, jer su bez primanja, a sustav se suočava s problemima koji uključuju i gojaznost među radnicima, kao i sveopći gubitak motivacije. Vasković se ne ustručava kritizirati one koji su odgovorni za ovu situaciju, sugerirajući da radnici u ovom sektoru, zbog svoje političke potpore vladajućoj stranci, sada trpe posljedice, dok se vlasti suočavaju s posljedicama vlastite politike.
Vasković iznosi drastične tvrdnje o stanju u sektoru javnih financija, energetike, zdravstva i obrazovanja. Navodi da je Šume RS već “klinički mrtvo”, dok Elektroprivreda ulazi u fazu umjetne komi. Također, zdravstveni i obrazovni sustav opisuju kao mrtve, što znači da su ključne institucije u RS-u pretrpjele takve financijske gubitke i organizacijske probleme da su praktički izgubile svoju funkcionalnost.
S obzirom na sve ove probleme, Vasković zaključuje da je stanje u RS-u toliko ozbiljno da bi moglo doći do masovnih prosvjeda koji bi potresli temelje sadašnje vlasti. Prema njegovim riječima, stanje je toliko loše da se ne vidi izlaz iz trenutne situacije, a budućnost Republike Srpske je, barem prema trenutnim pokazateljima, vrlo neizvjesna.
U zaključku, Vasković upozorava da republika već sada balansira na rubu totalnog kolapsa i da je neizbježno da će doći trenutak kada će se stanovništvo odlučiti za proteste, što bi moglo rezultirati drastičnim promjenama u političkom okruženju Republike Srpske. Pitanje je samo kako brzo će se situacija pogoršati i koliko će dugo narod moći izdržavati pod teškim ekonomskim uvjetima.
S obzirom na trenutnu situaciju, jasno je da će politička stabilnost Republike Srpske biti ozbiljno ugrožena, a vladavina Milorada Dodika mogla bi se naći pod velikim pitanjem. Ukoliko se nastavi sa lošim upravljanjem javnim financijama i ignoriranjem problema u ključnim sektorima kao što su energetika, zdravstvo i obrazovanje, protesti i nemiri mogu postati neizbježni. Za razliku od trenutne situacije, nova vlast koja bi mogla doći na vlast imat će težak zadatak da sanira ove duboke ekonomske i političke rane, uz pritiske kako iznutra, tako i izvana. Ovisno o daljem razvoju događaja, Republika Srpska bi mogla biti suočena s dramatičnim promjenama koje bi oblikovale njezinu budućnost u godinama koje dolaze.