Lubenica nije samo ukusna ljetna poslastica, već i hranjivo voće koje pruža mnoge zdravstvene koristi. Ovdje su neki od glavnih razloga zašto biste trebali uključiti lubenicu u svoju prehranu:

1. Bogata antioksidansima

Lubenica je izvrstan izvor likopena, antioksidansa koji joj daje karakterističnu crvenu boju. Antioksidansi, poput likopena, pomažu u borbi protiv slobodnih radikala koji mogu uzrokovati oštećenja stanica. Likopen se povezuje sa smanjenim rizikom od nekih vrsta raka, uključujući rak prostate i dojke, te može pomoći u zaštiti od srčanih bolesti. Osim lubenice, likopen se može naći i u paradajzu, crvenom grejpu i guavi.

2. Pomaže u hidrataciji i probavi

S obzirom da se lubenica sastoji od 92% vode, konzumacija ovog voća je izvrstan način za hidrataciju, posebno tokom vrućih ljetnih dana. Također, lubenica može pomoći u probavi jer hidratacija igra vitalnu ulogu u probavnom procesu. Dehidracija može dovesti do zatvora, pa redovna konzumacija lubenice može spriječiti ovaj problem.

3. Nizak udio šećera i malo kalorija

Šolja lubenice narezane na kockice sadrži samo 45 kalorija i 10 grama šećera. Iako prirodni šećer u voću ne predstavlja zdravstveni problem, osobe koje moraju paziti na unos ugljikohidrata mogu preferirati voće s manjim udjelom šećera. Lubenica ima manje šećera u usporedbi s mnogim drugim vrstama voća, poput dinje, breskvi, trešanja ili jabuka.

4. Obiluje esencijalnim nutrijentima

Šolja lubenice može osigurati 13% dnevno potrebne količine vitamina C, te manje količine kalcija, željeza, magnezija, kalija i vitamina A.

5. Pomaže očuvati krvne žile zdravima

Lubenica je bogata L-citrulinom, tvari koja može pomoći u opuštanju krvnih žila, poboljšavajući protok krvi i kontrolu krvnog tlaka. L-citrulin također može pomoći u ublažavanju bolova u mišićima nakon intenzivne tjelovježbe.

6. Jestive sjemenke i kora

Sjemenke i kora lubenice su jestivi i izuzetno hranjivi. Sjemenke su bogate zdravim mastima, proteinima, željezom, magnezijem i cinkom. Kora lubenice ima okus sličan krastavcu i bogata je citrulinom te proteinima.

7. Kako odabrati lubenicu

Pri kupnji lubenice obratite pažnju na težinu voća, glatku površinu, zaobljene krajeve i žućkastu ili kremastu boju s donje strane. Test kucanja može vam pomoći da procijenite zrelost lubenice – ako čujete tupi, šuplji zvuk, lubenica je zrela.

8. Pravilno čuvanje i konzumacija

Operite lubenicu prije rezanja kako biste izbjegli kontaminaciju štetnim bakterijama. Cijela lubenica može stajati na sobnoj temperaturi sedam do deset dana, dok razrezanu lubenicu treba čuvati u frižideru i konzumirati u roku od tri do četiri dana.

9. Raznovrsna upotreba u kulinarstvu

Lubenicu možete jesti svježu, narezanu na kockice ili kriške, ili je koristiti u raznim receptima. Možete je dodati u gazpacho supu, smrznuti za smoothieje, začiniti solju, paprom, limetom ili čilijem, peći na grillu ili koristiti sjemenke i koru u raznim jelima.

Kombinirajući zdravlje i ukus, lubenica je idealan izbor za osvježavajuću ljetnu užinu koja nudi brojne zdravstvene prednosti piše Živim.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here