Švajcarski sud je nedavno donio presudu u korist bivšeg radnika jedne ćevabdžinice, omogućivši mu značajnu finansijsku kompenzaciju, čak 15 godina nakon što je napustio posao. Ovaj slučaj ističe kako pravda može biti spora, ali dostižna, pogotovo kada se radi o prekovremenom radu i neiskorištenom godišnjem odmoru. Bivši radnik, koji je potražio pravdu kroz pravosudni sistem, na kraju je dobio odštetu u iznosu od 125.000 švajcarskih franaka, što je ekvivalentno iznosu od oko 133.000 eura.

Uvod u slučaj

Sve je započelo 2009. godine, kada je radnik iz kantona Vaud, Švajcarska, dao otkaz nakon što je proveo tri i po godine radeći u ćevabdžinici kao pomoćnik u kuhinji. Njegov posao bio je na pola radnog vremena, ali je tokom tog perioda redovno radio prekovremeno i nije iskoristio sav godišnji odmor koji mu je bio zakonski zagarantovan. Ova situacija ga je kasnije navela da potraži pravnu pomoć i pokrene sudski spor protiv svog bivšeg poslodavca, tražeći naknadu za neplaćeni prekovremeni rad i neiskorištene dane odmora.

Iako je prošlo nekoliko godina od njegovog otkaza, bivši radnik se odlučio boriti za svoja prava. Nakon podnošenja tužbe, njegov slučaj je prvo stigao do nižih sudova, a na kraju je završio pred Saveznim sudom Švajcarske, koji je donio konačnu presudu u njegovu korist.

Razrada slučaja

Prema izvještajima švajcarskih medija, Savezni sud je potvrdio ranije donesenu presudu nižeg suda, koja je već bila u korist bivšeg radnika. U tom postupku, iskazi svjedoka koji su potvrdili njegov prekovremeni rad bili su ključni za ishod. Ovi svjedoci su, kako je sud ocijenio, bili vjerodostojni, što je značajno doprinijelo uspjehu radnika u ovom sudskom postupku.

Na osnovu tih svjedočenja i dokaza, bivšem radniku je dosuđena naknada u visini od 125.000 franaka. Pored te odštete, sud je poslodavcu naložio i plaćanje dodatnih sudskih troškova, koji iznose 5.000 franaka, što je ekvivalentno 5.300 eura. Time se ukupan trošak za poslodavca značajno povećao.

Ovaj slučaj je važan jer pokazuje kako i poslije mnogo godina, radnici mogu ostvariti svoja prava ako imaju valjane dokaze i svjedoke koji potvrđuju njihove tvrdnje. Nažalost, mnogi radnici često nisu svjesni svojih zakonskih prava, pa ovakvi slučajevi mogu poslužiti kao podsticaj za druge da istraže svoje opcije, čak i ako je prošlo više vremena od otkaza ili prestanka radnog odnosa.

Sud je također podvukao važnost reagovanja na vrijeme. Iako je u ovom slučaju presuda donijeta 15 godina kasnije, radnik je ispunio sve potrebne formalnosti i predao tužbu unutar zakonskih rokova. Time je pokazao kako se nepravda, iako ponekad može biti ignorisana, ipak može ispraviti kroz pravosudni sistem.

Pravni aspekti i važnost blagovremene reakcije

U sličnim slučajevima u zemljama poput Njemačke, radnici moraju brzo reagovati kako bi zaštitili svoja prava. Prema tamošnjim zakonima, radnici koji ne dobiju isplate za svoj rad moraju pisanim putem upozoriti poslodavca i dati mu rok za isplatu. Ukoliko poslodavac i nakon toga ne postupi ispravno, radnici imaju pravo podnijeti zahtjev za isplatu ili pokrenuti postupak pred Radnim sudom. U slučajevima kada plata nije isplaćena najmanje dva mjeseca, radnici mogu odbiti raditi, ali samo ako to prethodno najave pismenim putem.

U ovakvim situacijama ključno je poduzeti sledeće korake:

  • Pismeno upozorenje poslodavcu s jasno određenim rokom za isplatu.
  • Ako ne dođe do isplate, podnošenje platnog naloga ili zahtjeva za plaću pred sudom.
  • U slučaju neisplaćenih zarada u trajanju od dva mjeseca ili više, radnik može odlučiti odbiti daljnji rad uz pismenu obavijest.

Švajcarski sud je pokazao razumijevanje za položaj radnika, koji često nemaju mogućnost da na vrijeme prijave kršenja prava zbog straha od gubitka posla ili drugih oblika pritiska.

Zaključak

Ova presuda švajcarskog Saveznog suda naglašava važnost pravde i zaštite radničkih prava, bez obzira na vremenski okvir. Radnici, čak i ako su napustili svoje radno mjesto prije mnogo godina, ne bi trebali odustati od borbe za svoja zakonska prava ako postoje valjani dokazi da su bili nepravedno tretirani. Bivši radnik ove ćevabdžinice je to pokazao svojom upornošću, a rezultat je značajna finansijska kompenzacija.

Ovaj slučaj može poslužiti kao važna lekcija za sve radnike i poslodavce. Radnici moraju biti svjesni svojih prava, a poslodavci moraju poštovati zakone kako bi izbjegli dugotrajne i skupe sudske postupke. Osim toga, poslodavci bi trebali imati na umu da nepravedan tretman radnika, poput neplaćenih prekovremenih sati ili uskraćivanja godišnjeg odmora, može rezultirati ozbiljnim financijskim posljedicama, čak i godinama nakon što radni odnos prestane.

Na kraju, ovaj slučaj može poslužiti kao upozorenje svim poslodavcima koji pokušavaju izbjeći svoje obaveze prema zaposlenima. Pravda je, kako ovaj primjer pokazuje, ponekad spora, ali neizbježna prenosi Fenix-magazin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here