Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Marinko Čavara, izrazio je iznenađenje i neslaganje s postupcima članova Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića. Čavara je jasno stavio do znanja kako smatra da Komšić i Bećirović nemaju zakonsko pravo na predlaganje zakona Parlamentarnoj skupštini BiH, što prema njegovim riječima jasno proizilazi iz Poslovnika doma Parlamentarne skupštine i Ustava BiH. Svojom izjavom da “taj zakon neće biti razmatran,” on je poslao snažnu poruku o pravnim ograničenjima i nadležnostima koje određene funkcije nose.

U razradi, Čavara se osvrnuo na nekoliko ključnih tačaka koje, prema njegovom mišljenju, pokazuju kako su Komšić i Bećirović djelovali mimo svoje uloge. Naime, ovo nije prvi put da njih dvojica predlažu zakone koji potom nisu ni razmatrani u Parlamentu. Čavara je naveo primjere iz prošlosti gdje su prijedlozi Bećirovića i Komšića zanemareni, te je naglasio da će se ista praksa nastaviti i u vezi s njihovim novim prijedlogom o državnoj imovini. Ovaj prijedlog, prema Čavarinim riječima, usvojen je glasovima Komšića i Bećirovića, čime je preglasan treći član Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović.

Čavara smatra da pitanje državne imovine treba biti prioritet, ali da se mora rješavati isključivo putem dogovora među parlamentarnom većinom. On ističe kako je zbog neriješenog statusa državne imovine blokiran niz investicija, čime se dodatno otežava ekonomski napredak Bosne i Hercegovine. Prema njegovim riječima, konstruktivan dijalog između relevantnih političkih aktera u BiH je ključan kako bi se konačno našlo rješenje ovog pitanja. Čavara je jasno naglasio da je svima koji zaista žele prosperitet Bosne i Hercegovine u interesu da se ovo pitanje zatvori.

Zaključak bi se mogao sažeti u Čavarinom stavu kako se zakoni i prijedlozi moraju temeljiti na jasno definisanim pravima i nadležnostima. Smatra da svaki predloženi zakon mora biti u skladu s procedurama i poslovnicima te da je u ovom trenutku najvažnije prevazići političke nesuglasice i postići dogovor o važnim pitanjima za državu. Ovim je pozvao sve političke aktere na ozbiljno promišljanje o svojim postupcima i na veću posvećenost napretku zemlje, umjesto na političke igre koje, prema njegovom mišljenju, mogu samo dalje usporiti razvoj Bosne i Hercegovine.

Čavara je u svom istupu naglasio kako ovakvi prijedlozi zakona predstavljaju problematične presedane u radu državnih institucija. Članovi Predsjedništva BiH, kako je napomenuo, imaju jasno definisane ovlasti i dužnosti unutar ustavnog okvira, a predlaganje zakona Parlamentarnoj skupštini BiH nije jedno od njih. Ovim potezima, prema Čavarinoj interpretaciji, Bećirović i Komšić ne samo da prelaze granice svojih nadležnosti, već stvaraju konfuziju u javnosti, insinuirajući kako imaju pravo inicirati zakonodavne postupke. On je upozorio da takve aktivnosti mogu samo otežati ionako složen proces političkog dijaloga u zemlji, dodatno produbljujući nesuglasice među ključnim akterima.

Jedna od tačaka koje je Čavara posebno naglasio jeste pitanje državne imovine. Prema njegovim riječima, ovo pitanje ostaje jedno od najkontroverznijih i najvažnijih tema za budući razvoj Bosne i Hercegovine. Državna imovina obuhvata nekretnine i resurse koji su ključni za ekonomski rast i privlačenje stranih investicija. Međutim, zbog neriješenog statusa vlasništva i upravljanja, brojne su investicije godinama na čekanju. Čavara tvrdi da su politička neslaganja, poput trenutne situacije u kojoj dva člana Predsjedništva pokušavaju forsirati prijedloge bez saglasnosti svih, u velikoj mjeri zaslužna za ovu stagnaciju. On je u svom obraćanju pozvao sve relevantne strane da pristupe ovom pitanju odgovorno i konstruktivno, naglasivši da je dogovor ključan za budućnost.

Kako bi dodatno pojasnio svoj stav, Čavara je istakao važnost jasnih i preciznih procedura koje reguliraju zakonodavne procese. Parlamentarna skupština BiH funkcioniše prema određenim pravilima i poslovnicima koji propisuju ko ima pravo predlagati zakone i na koji način se oni razmatraju. Prema Čavari, Komšić i Bećirović su svjesni da njihove funkcije u Predsjedništvu BiH ne uključuju ovlasti za predlaganje zakona, ali unatoč tome nastavljaju s praksom koja je, kako on navodi, politički manipulativna i pravno neosnovana. Čavara smatra da je od suštinskog značaja da se poštuje poslovnik i ustavni okvir jer to osigurava stabilnost i kredibilitet institucija. Svako narušavanje ovog sistema, upozorava on, vodi ka destabilizaciji državnog aparata.

Na pitanje novinara o mogućim posljedicama ukoliko Komšić i Bećirović nastave s predlaganjem zakona na ovaj način, Čavara je bio jasan. Smatra da svaki pokušaj zaobilaženja pravila dovodi do dodatnih prepreka i može biti uzaludan, jer će prijedlozi zakona na kraju biti odbijeni. On je također naglasio da je neophodno da svi politički akteri preuzmu odgovornost za svoje postupke i djeluju u okviru svojih ovlasti. Bosna i Hercegovina, ističe on, ima previše otvorenih pitanja koja zahtijevaju rješavanje putem saradnje i konsenzusa, a nepotrebni politički sporovi samo otežavaju postizanje konkretnih rezultata.

Kada je riječ o rješavanju pitanja državne imovine, Čavara je ponudio nekoliko smjernica za potencijalni napredak. Prema njegovom mišljenju, ključno je da se uključe sve strane koje čine parlamentarnu većinu i da se kroz dijalog postigne dogovor koji će zadovoljiti sve. Navodeći kako je privlačenje investicija i ekonomski razvoj moguće samo uz stabilan pravni okvir, Čavara je pozvao sve koji žele raditi u interesu države da se fokusiraju na pronalaženje zajedničkog jezika i podršku strateškim projektima. U tom kontekstu, on je istakao važnost postizanja političkog konsenzusa kao temeljnog preduslova za bilo kakav napredak na državnom nivou.

Zaključak Čavarinih riječi može se sumirati u njegovom apelu za odgovornost i profesionalizam. Političari, prema njemu, moraju postati svjesni svojih ograničenja, ali i potrebe za saradnjom s drugim institucijama i nivoima vlasti. Institucije države moraju raditi u okviru svojih ovlasti kako bi osigurale stabilnost i funkcionalnost cijelog sistema. Sve dok politička neslaganja budu ometala donošenje ključnih odluka, napredak Bosne i Hercegovine će, smatra Čavara, ostati na čekanju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here