Bajramović, zajedno sa suprugom i sinom, već dvije decenije traži privremeni smještaj, jer nikada nisu imali svoj dom. Kroz taj period suočavali su se s izuzetno teškim životnim uslovima, često prelazeći iz jedne ruševine u drugu. Posljednji smještaj koji su koristili bio je u naselju Otoka. Iako je objekat bio napušten i u lošem stanju, porodica je uspjela prilagoditi jednu sobu za osnovne životne potrebe. Nažalost, nisu mogli dugo ostati u njoj jer je objekat srušen, a Bajramovići su ostali bez krova nad glavom.
Bajramović priča da su više puta tražili pomoć od nadležnih institucija, ali su se često suočavali s birokratskim preprekama. Kada su ih prisilili da napuste objekat u Otoci, nisu dobili dovoljno vremena da pokupe svoje stvari. “Oko devet ujutro rekli su nam da moramo izaći, a pri tome su došli sa policijom i nikome se nisu predstavili,” navodi Benjamin. Ova porodična tragedija dodatno je zakomplikovana zdravstvenim problemima supruge i sina, koji imaju simptome upale pluća zbog hladnih i vlažnih noći.
Benjaminova porodica nema pristup zdravstvenoj zaštiti jer nisu prijavljeni na području Sarajeva, a prijavljeni su na adresi u Mostarsko-neretvanskom kantonu, koja više ne postoji. Zbog toga, porodica zavisi od podrške prijatelja koji im povremeno nabavlja potrebne lijekove, među kojima su lijekovi za kašalj i povišenu temperaturu. Bajramović kaže da mu je teško gledati kako sin pati, ali da ne može dobiti potrebnu medicinsku njegu.
Zbog neregulisanog prebivališta, sedmogodišnji sin Bajramovića trenutno nije u mogućnosti pohađati školu. Iako su roditelji molili školu da ga prime bez odgovarajućih papira, direktor je morao odbiti molbu zbog zakonskih ograničenja. Ovo je za porodicu dodatni udarac jer su i sami svjesni važnosti obrazovanja, ali nemaju mogućnosti da to obezbijede svom djetetu.
U svojoj izjavi, Bajramović naglašava da je bivši borac Armije Republike Bosne i Hercegovine, ali da nema prava kao demobilisani borac sve dok ne navrši 53 godine, prema zakonima u Hercegovini. Trenutno ima 47 godina i nije u mogućnosti ostvariti pravo na boračku pomoć, iako se zbog ove zakonske restrikcije već 20 godina nalazi u teškoj situaciji. Posebno ga boli činjenica da je pravdu teško ostvariti; prisjeća se tragične nesreće u kojoj je njegov stariji sin poginuo. Kaže da je krivac za nesreću pobjegao s mjesta zločina i nikada nije odgovarao.
Pomoć su tražili, ali bez uspjeha. Obraćali su se raznim institucijama, uključujući Centar za socijalni rad, institucije za ljudska prava i druge nadležne organe, ali svaka institucija ih je slala dalje. Usljed toga, porodica se našla u začaranom krugu bez ikakvih stabilnih prihoda. “Snalazimo se tako što ja sakupljam otpad, a kada mi neko ponudi privatne poslove, kao što je čišćenje podruma ili garaža, prihvatam to, ali nikada ne bih ukrao,” ističe Benjamin. Zbog zdravlja sina, koji je posebno ugrožen, ponosan je što se bori za preživljavanje na pošten način.
Jedina pomoć koju su dobili od organizacije Pomozi.ba uključuje osnovne potrepštine, kao što su garderoba, deke i odjeća. Benjamin dodaje da su u organizaciji razumjeli njihove potrebe, ali je porodica svjesna da organizacija ima mnogo korisnika koji također zavise od njihove pomoći. Zahvalan je za sve što su im pružili, ali u isto vrijeme moli za dodatnu pomoć u vidu stalnog smještaja i mogućnosti zaposlenja. Bajramović naglašava da nije stran poslove, niti bježi od rada, već da su jedini uslovi koji bi im omogućili normalan život.
Reakcija nadležnih institucija
Iz Kantonalnog centra za socijalni rad Sarajevo ističu da su upoznati s ovim slučajem putem izvještaja MUP-a Kantona Sarajevo, a nakon što su saznali za situaciju, stručni radnici Službe socijalne zaštite Novo Sarajevo posjetili su porodicu kako bi procijenili njihove potrebe. Službenici su naglasili da je prvi korak prijava prebivališta u Sarajevu, što je osnovni uslov da porodica ostvari pravo na pomoć i socijalne usluge koje pruža Centar.
Postupak za prijavu prebivališta je zahtjevan zbog pravnih prepreka, ali porodica je upućena na besplatnu pravnu pomoć kroz Udruženje Vaša prava. Službenici su obavijestili porodicu da će, kada budu prijavljeni u Sarajevu, moći da dobiju sve usluge i prava propisane zakonima. Ponuđena im je pomoć za prijavu prebivališta na adresu Općine Novo Sarajevo, kako bi se ubrzala procedura i omogućila veća pravna zaštita.
Iz Kantonalnog centra za socijalni rad Sarajevo objašnjavaju da su sva prava uvjetovana prijavom prebivališta na području Sarajeva, te da samo s tom formalnošću porodica može početi dobivati socijalne usluge. Međutim, trenutno bez odgovarajućeg prebivališta, socijalni radnici nisu u mogućnosti preduzeti trajne mjere. Uprkos ovim procedurama, porodica se i dalje suočava s neizvjesnošću dok čeka rješenje.
Zaključak
Slučaj porodice Bajramović ukazuje na složenost administrativnih prepreka i nedostatak podrške za ljude koji se nalaze u ozbiljnoj životnoj situaciji. Iako su ostvarili privremenu podršku organizacije Pomozi.ba, osnovni problem ostaje neriješen. Porodica se suočava sa zdravstvenim problemima, nedostatkom sredstava i potrebom za stabilnim smještajem. S obzirom na birokratske prepreke i zakonske ograničenja koja ih onemogućavaju u ostvarivanju osnovnih prava, porodica Bajramović nastavlja tražiti trajna rješenja.
Benjamin Bajramović i njegova porodica izrazili su nadu da će nadležne institucije konačno uvidjeti težinu njihove situacije i omogućiti im smještaj i pristup socijalnim uslugama prenosi crna-hronika