Oglasi - Advertisement

Bill Gates, jedan od najpoznatijih američkih biznismena i suosnivač Microsofta, odlučio je da ogromno bogatstvo koje je stekao tokom decenija uloži u humanitarne svrhe. Ova odluka nije iznenađenje za one koji prate njegov rad kroz Gates Fondaciju, ali ono što jeste neočekivano jeste činjenica da je objavio kako će skoro cjelokupnu preostalu imovinu donirati toj fondaciji i da će ona, nakon što ispuni svoje ciljeve, prestati s radom 2045. godine. Ovaj datum je znatno raniji od prethodnih planova i predstavlja kraj jedne od najutjecajnijih filantropskih organizacija savremenog doba.

Prema dostupnim podacima, radi se o imovini čija je vrijednost procijenjena na oko 107 milijardi dolara. Ova sredstva bit će preusmjeravana u fondaciju u fazama, omogućujući joj da u naredne dvije decenije raspolaže sa čak 200 milijardi dolara koje će biti usmjerene ka unapređenju zdravlja, obrazovanja i suzbijanju siromaštva u svijetu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Gates je kroz svoju izjavu naglasio koliko mu je važno da njegovo bogatstvo ima dugoročan pozitivan utjecaj na svijet. Smatra da je ulaganje u zdravlje, obrazovanje i tehnologiju ključ za spašavanje miliona života, kao i za poboljšanje uslova života u zemljama koje su najviše pogođene siromaštvom i slabom infrastrukturom. On je rekao kako je uzbudljivo imati toliku količinu resursa na raspolaganju za postizanje ovako značajnih ciljeva.

U prethodnim godinama, Gates Fondacija već je ostvarila ogroman utjecaj na globalnoj sceni. Njihov rad naročito se osjetio u oblasti zdravstvene politike. Fokusirali su se na:

  • smanjenje cijena lijekova;

  • omogućavanje dostupnosti medicinskih sredstava u državama s niskim i srednjim prihodima;

  • ulaganje u istraživanja i razvoj cjepiva;

  • pomoć u suzbijanju zaraznih bolesti poput malarije, HIV-a i tuberkuloze.

Do sada su već investirali više od 100 milijardi dolara u naučne i humanitarne projekte, a očekuje se da će novi val finansiranja imati još snažniji efekat. Poseban akcenat stavljen je na borbu protiv dječije smrtnosti, kao i na jačanje zdravstvenih sistema u nerazvijenim regijama.

Gatesova odluka da fondacija prestane s radom 2045. godine proističe iz filozofije da je bitnije učiniti promjenu za života, nego ostaviti naslijeđe koje će se možda jednog dana koristiti. On i njegova bivša supruga Melinda French Gates, koja je suosnivač fondacije, još ranije su se obavezali da će veći dio svog bogatstva donirati humanitarnim ciljevima. Ova nova faza djelovanja znači da se neće čekati buduće generacije da donesu odluke, nego će se resursi upotrijebiti sada, kada su najpotrebniji.

Unatoč izuzetnom utjecaju koji fondacija ima, Gates se našao na meti brojnih kritika. U eri masovnih dezinformacija, posebno tokom pandemije COVID-19, bio je meta teorija zavjere koje su ga bez ikakvih dokaza povezivale s raznim globalnim krizama. Ipak, on ostaje dosljedan i odgovara na te kritike jasno i smireno, rekavši:

“Ljudi mogu imati svoje mišljenje i slobodno je izraziti, ali ja imam pravo odlučiti kako ću koristiti svoj novac. Ako to znači spasiti živote djece i unaprijediti zdravlje miliona ljudi, zar to nije vrijedan cilj?”

Njegova poruka je jasna – i pored toga što se suočava s negativnim komentarima, on ne planira odstupiti od svojih humanitarnih ambicija. U svojoj izjavi naglasio je kako vjeruje da će učinci ulaganja Fondacije trajno utjecati na svijet, čak i nakon njenog gašenja.

Zaključno, Gatesov potez se može posmatrati kao jedan od najvelikodušnijih činova u modernoj historiji. Rijetko koji pojedinac je u mogućnosti, a još rjeđe voljan, odreći se tolikog bogatstva za opće dobro. Ova odluka simbolizira smjelost, dugoročno razmišljanje i duboku vjeru u humanost. Gates ne samo da daje novac – on daje primjer, smjer i viziju kako bi bogatstvo moglo biti iskorišteno za boljitak čovječanstva prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here