Uvođenje minimalne plate od 1.000 KM u Federaciji Bosne i Hercegovine izazvalo je burne reakcije, a mišljenja su podijeljena. Dok poslodavci, kojih u FBiH ima oko 25.000, uglavnom negoduju, radnici na minimalcu, koji su do decembra 2024. zarađivali 618 KM, i oni s primanjima ispod 1.000 KM (njih preko 270.000), nemaju mnogo prilika da iznesu svoje stavove o značaju ove odluke.
Ekonomski stručnjaci naglašavaju da će prave posljedice ove odluke biti vidljive tek nakon godinu dana. Dok neki smatraju da mjera ima potencijalne koristi, drugi ukazuju na moguće izazove, poput povećanja sive ekonomije ili pritiska na poslodavce. Ipak, jedan poslodavac, Nedžad Paloš, vlasnik Robne kuće CENTAR u Dubnici-Kalesija, ponudio je potpuno drugačiju perspektivu.
Paloš: “1.000 KM je malo, minimalac treba biti 1.500 KM”
Za razliku od većine kolega, Paloš je otvoreno izjavio da je minimalac od 1.000 KM nedovoljan i da bi trebao iznositi najmanje 1.500 KM. On je naglasio da problem bh. privrede ne leži u visini minimalne plate, već u nelojalnoj konkurenciji i radu na crno.
Prema njegovim riječima, siva ekonomija je “rak rana” ekonomskih tokova u BiH. “Državne inspekcije ne rade svoj posao, a siva ekonomija se širi poput pandemije”, upozorio je Paloš, ukazujući na brojne primjere neprijavljenog rada, od online prodaje i brzih pošta do neprijavljenih radnika u građevinskom sektoru.
Kritika prema državnim institucijama i apel radnicima
Paloš je uputio oštru kritiku državnim institucijama zbog nesprovođenja zakona i tolerisanja neprijavljenog rada. Također, apelovao je na radnike da napuste poslodavce koji mogu isplatiti pristojne plate, ali to ne čine zbog vlastitih luksuznih troškova.
“Radnici BiH, nemojte raditi za poslodavce koji imaju novca, ali radije troše na stanove, luksuzne vikendice i putovanja, nego na plate svojih zaposlenih”, kazao je Paloš, dodajući da privatni sektor mora biti temelj države, ali da bez borbe protiv sive ekonomije, zakonit poslovni okvir postaje nemoguć.
“Privatnici su temelj države, ali država nas zanemaruje”
Paloš je posebno istakao kako poslodavci koji poštuju zakon i redovno plaćaju poreze trpe najveći teret zbog nelojalne konkurencije. Upozorio je da ukoliko se ne poduzmu ozbiljni koraci, čak i zakoniti poslodavci mogu pribjeći radu na crno kako bi opstali.
Na kraju, Paloš je poslao snažnu poruku: “Državo, zaštiti one koji vuču ovu ekonomiju. Ako ne poduzmete mjere, uskoro će svi ti ‘konji koji vuku’ postati divlji i raditi na crno.”
Zaključak
Odluka o povećanju minimalne plate od 1.000 KM donosi podijeljene stavove među poslodavcima i ekonomskim analitičarima. Međutim, glasovi poput Nedžada Paloša ističu važnost borbe protiv sistemske sive ekonomije, koja direktno ugrožava i radnike i zakonite poslodavce. Njegova izjava ne samo da otvara nova pitanja, već i ukazuje na potrebu za širim reformama kako bi se osigurao pravedniji i održiviji privredni sistem prenosi pressmediabih