Tokom zvanične posjete Ujedinjenim nacijama u New Yorku, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović sastao se s otpravnicom poslova Sjedinjenih Američkih Država pri UN-u, ambasadoricom Dorothy Camille Shea. Tema njihovog sastanka bila je trenutna politička i sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini, s posebnim fokusom na prijetnje koje dolaze iz entiteta Republika Srpska. Bećirović je tom prilikom naglasio važnost kontinuirane američke podrške, koju smatra ključnim stubom mira u postratnoj BiH.
Na početku susreta, Bećirović je izrazio duboku zahvalnost narodu i administraciji Sjedinjenih Američkih Država zbog njihove uloge u uspostavljanju mira nakon rata i stalne pomoći u procesu njegove zaštite. Istakao je da su upravo SAD bile glavni faktor u zaustavljanju rata u BiH, te da i dalje ostaju nezamjenjiv partner u očuvanju stabilnosti zemlje.
Bećirović je jasno istakao kako je za BiH strateški prioritet nastavak i produbljivanje odnosa sa SAD-om, ne samo politički već i kroz sigurnosnu i institucionalnu saradnju. U tom kontekstu, upozorio je na destabilizirajuće aktivnosti koje dolaze iz Republike Srpske, ocijenivši ih ozbiljnom prijetnjom ne samo unutrašnjem miru nego i cijelom regionu Zapadnog Balkana.
Posebno je naglasio planove o formiranju rezervnog sastava policije u RS-u, što je ocijenio kao opasan i antidejtonski potez. Prema njegovim riječima, ovaj korak predstavlja oblik militarizacije koji može narušiti mir i pogoršati odnose unutar BiH. U tom smislu, iznio je stav da sigurnost države ne može biti osigurana dodatnim oružjem, već isključivo kroz:
-
Poštivanje Ustava i zakona BiH
-
Potpunu provedbu Dejtonskog mirovnog sporazuma
-
Ubrzanje evroatlantskih integracija
-
Članstvo u NATO savezu, kao najsnažniji garant kolektivne sigurnosti
Dodao je da militarizacija policijskih snaga šalje opasnu poruku i udaljava BiH od demokratskih i mirnodopskih vrijednosti koje njeguje međunarodna zajednica, a posebno Sjedinjene Države.
U razgovoru se također osvrnuo na ulogu BiH kao pouzdanog partnera u borbi protiv međunarodnog terorizma. Podsjetio je da Bosna i Hercegovina aktivno učestvuje u međunarodnoj antiterorističkoj koaliciji, koju predvode upravo SAD, čime dodatno potvrđuje svoju opredijeljenost za stabilnost i globalnu sigurnost.
Ambasadorica Shea je sa svoje strane potvrdila da Sjedinjene Države čvrsto stoje uz teritorijalni integritet BiH. Izrazila je zabrinutost zbog političkih dešavanja u RS-u, te je jasno poručila da će SAD nastaviti da podržavaju provedbu Dejtonskog sporazuma i sve one koji se zalažu za jedinstvenu i funkcionalnu Bosnu i Hercegovinu. Shea je također naglasila važnost međusobne saradnje BiH i SAD-a, koja ima za cilj dugoročnu stabilnost regiona.
Posebno emotivan dio sastanka odnosio se na nedavno usvojenu Rezoluciju o međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici, koju su SAD snažno podržale. Bećirović je tom prilikom istakao kako Bošnjaci, ali i građani cijele BiH, visoko cijene američko zalaganje za očuvanje historijske istine i borbu protiv revizionizma. Zahvalio se administraciji SAD-a što ostaje jedan od ključnih čuvara pravde za žrtve genocida.
Naglasio je da se ne smije dozvoliti da lažne interpretacije prošlosti ugroze budućnost zajedničkog života u BiH. Dodao je da priznanje istine i suočavanje s prošlošću predstavljaju osnovu za pomirenje i trajni mir.
Zaključno, Bećirović je poslao poruku da BiH ne može napredovati dok jedan njen entitet sprovodi secesionističke politike koje podrivaju državni poredak. Istakao je da je neophodno snažno i odlučno djelovanje međunarodne zajednice, prije svega SAD-a, kako bi se spriječila dalja destabilizacija. Istovremeno, ponovio je da građani Bosne i Hercegovine žele stabilnost, prosperitet i evropsku budućnost, te da su odlučni u očuvanju suvereniteta i cjelovitosti zemlje.
U svjetlu rastućih napetosti i političkih prijetnji, ovakav sastanak Bećirovića i ambasadorice Shea šalje jasnu poruku da međunarodna zajednica, a posebno SAD, pažljivo prati situaciju u BiH i da ne postoji spremnost za tolerisanje koraka koji bi mogli ugroziti mir. Za BiH to znači da ima snažnog partnera, ali i obavezu da dosljedno brani svoje institucije i demokratski poredak.