Pitanje:

Esselamu alejkum,

  1. Zanima me, hoće li svako dijete koje umre prije nego što se rodi uvesti oba svoja roditelja u Džennet, bez obzira na to da li oni klanjaju i izvršavaju druge vjerske obaveze ili ne?
  2. Da li je bitno u kojem mjesecu trudnoće dijete umre, ili sve nerođene bebe koje umru idu u Džennet, bez obzira na to kada presele – tokom trudnoće ili poroda?
  3. Šta je sa djecom koja nisu rođena u islamu, a umru prije nego što se rode? Da li i oni idu u Džennet?
  4. Da li njihovi roditelji imaju zagarantovan ulazak u Džennet?

Odgovor:

Ve alejkumusSelam,

Odgovor ću podijeliti u dva dijela: a) Sudbina i završetak muslimanske djece b) Sudbina nevjerničke djece

SUDBINA MUSLIMANSKE DJECE KOJA UMRU PRIJE PUNOLJETSTVA

Ibn Kesir kaže: “Nema razilaženja u mišljenju da će muslimanska djeca koja umru prije punoljetstva ući u Džennet. To je općeprihvaćeno među učenjacima i vjernicima.” Imam Ahmed ističe: “Zar neko može sumnjati da će muslimanska djeca ući u Džennet? O tome nema razilaženja.” Imam Nevevijj također potvrđuje: “Ulema čije se mišljenje prihvata, jednoglasno tvrdi da će muslimanska djeca ući u Džennet, jer nisu bila zadužena vjerskim propisima.”

Imam Kurtubijj dodaje: “Većina učenjaka smatra da će muslimanska djeca ući u Džennet, a neki čak negiraju da postoji razilaženje po tom pitanju.”

SUDBINA NEVJERNICKE DJECE

Učenjaci imaju različita mišljenja u vezi sa sudbinom nevjerničke djece:

  • Ibn Abdul Berr smatra da će nevjernička djeca biti na El-arafu, što znači u Džennetu.
  • Kadi Ebu Ja’la pripisuje mišljenje imamu Ahmedu da će ta djeca biti sa svojim roditeljima u Džehennemu, ali šejhul-islam Ibn Tejmijje smatra da to nije tačno.
  • Drugi učenjaci se ne izjašnjavaju o sudbini nevjerničke djece.
  • Jedno od mišljenja je da će ta djeca biti posluga stanovnicima Dženneta, ali ovo mišljenje nema čvrsto utemeljenje.
  • Većina učenjaka ehli sunneta smatra da će nevjernička djeca biti ispitana na Ahiretu. Oni koji budu pokorni Allahu tada će ući u Džennet, dok će oni koji budu neposlušni ući u Vatru.

Prenosi se od Enesa da je Poslanik a.s. rekao: “Na Sudnjem danu će se dovesti četverica: dijete, ludak, osoba koja je umrla prije dolaska Poslanika a.s., i oronuli starac. Svako od njih će iznositi svoje dokaze i opravdanja. Uzvišeni Allah će kazati jednom plamenu vatre da se pokaže, a njima će reći: ‘Svojim sam robovima slao poslanike iz njihovih redova, a Ja sam vam sada u ulozi poslanika i uđite u ovu vatru.’ Oni nesretni će reći: ‘Gospodaru, kako da uđemo u vatru kada smo od nje bježali?’ Oni sretni će poslušati i žurno ući u vatru. Allah će tada reći: ‘Vi biste još više utjerivali u laž Moje poslanike i bili neposlušni prema njima.’ Ovi zadnji će ući u Džennet, a prvi u Džehennem.”

Ibnul Kajjim dodatno pojašnjava: “Ovo je najispravnije mišljenje, jer na njega upućuju mnogi dokazi.” Allah neće kazniti nikoga na osnovu Svojeg predznanja, osim ako se to ne dogodi. On kaznjava onoga ko zaslužuje kaznu na osnovu svojih djela, a ne samo na osnovu predznanja o toj osobi. Na Sudnjem danu će se potvrditi ispravnost tih djela.

Riječi Poslanika a.s.: “Allah zna šta bi oni uradili da su živjeli” – ukazuju na to da Allah zna kako bi se ponašali da su ostali na dunjaluku, te da bi oni koji su se pokazali pokornima na ispitu na Ahiretu bili pokorni i na dunjaluku.

NAPOMENA:

Svako od nas je zadužen ibadetom Allahu dž.š. Niko nije oslobođen te obaveze, jer Uzvišeni Allah kaže: “Ni džinne ni ljude nisam stvorio osim da Mi ibadet čine.” Kako onda možemo pomisliti da možemo ući u Džennet i uživati vječno bez truda? Hadisi koji nas podstiču na dobro odgojenu djecu govore o tome da će se dijete moći zauzimati za svoje roditelje i čak im povećati deredže u Džennetu. Međutim, kako možemo odgojiti nekoga u islamu i poučiti ga islamskoj etici i moralu, ako sami nismo praktičari istog?

Stoga, ne trebamo se zavaravati pričama koje nemaju osnove u vjeri, već se trebamo posvetiti sebi i popraviti svoja djela dok još imamo priliku. Kada duša dođe do grkljana, tada će biti kasno za pokajanje, jer tada pokajanje neće biti primljeno.

Nema razlike u tome kada dijete umre, osim u vezi s propisom klanjanja dženaze-namaza. Neki učenjaci smatraju da, ako je dijete navršilo četiri mjeseca i udahnuta mu je duša, treba mu klanjati dženazu, u suprotnom, ne treba.

A Allah najbolje zna!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here