Aličković je istaknuo da je postupak Dijane Drakul, koja je javno nosila simbol četničkog pokreta, u potpunosti neprihvatljiv i u suprotnosti sa svim zakonima i moralnim normama koje bi pripadnici Oružanih snaga BiH trebali poštovati. Četnički pokret je poznat kao paravojna formacija s dugom historijom ratnih zločina i presuda protiv njihovih članova, uključujući smrtne kazne, poput one koja je izrečena vođi pokreta Draži Mihailoviću.
Aličković je apelovao na nadležne institucije da odmah reaguju, ne samo zbog kršenja zakona, već i zbog održavanja osnovnih ljudskih normi i principa unutar Oružanih snaga BiH. Također, spomenuo je i slučaj Amine Pilavdžije, koja je bila strogo kažnjena zbog isticanja zastave s ljiljanima, simbola koji je sastavni dio Armije BiH. Aličković je naglasio da je neuporedivo uspoređivati kokardu, simbol četničkog pokreta, sa zastavom s ljiljanima, koja ima potpuno drugačiji značaj i simboliku.
Osim toga, Aličković je podsjetio i na slučaj Emele Mujanović, koja je napustila Oružane snage BiH zbog zabrane nošenja mahrame, što je njeno civilizacijsko pravo. On je istaknuo da se ovakvi postupci ne smiju ignorirati i da bi nadležne institucije trebale osigurati da se slični incidenti više ne ponavljaju.
Cijeli slučaj izazvao je burne reakcije u javnosti, a mnogi očekuju od nadležnih institucija da brzo i efikasno riješe situaciju. U međuvremenu, dok se čeka na službenu reakciju Ministarstva odbrane i drugih nadležnih tijela, ovaj incident ostaje tema brojnih rasprava i debata u BiH.
Aličković Nihad
crna-hronika