Utjecaj lijekova na osjetljivost na toplinske valove

Ljudi koji uzimaju određene lijekove mogu biti posebno osjetljivi na visoke temperature zbog nuspojava koje sprečavaju rehidraciju ili učinkovito hlađenje tijela. Ovo uključuje lijekove za visoki krvni tlak, alergije i mentalna oboljenja. Visoke temperature za njih mogu biti opasne, pa čak i kobne, ako se nisu adekvatno pripremili.

Lijekovi koji povećavaju osjetljivost na toplinu

  1. Diuretici: Koriste se za povećanje učestalosti mokrenja kao tretman zatajenja srca, visokog krvnog tlaka ili bolesti bubrega. Mogu uzrokovati dehidraciju ili neravnotežu elektrolita poput magnezija, kalija ili soli.
    • Savjet: Pacijentima se savjetuje da piju dovoljno vode i paze na znakove dehidracije poput glavobolje, vrtoglavice, tamne mokraće i žeđi.
  2. ACE inhibitori: Koriste se za liječenje visokog krvnog tlaka. Mogu povećati sklonost nesvjestici ili padu te suzbiti osjećaj žeđi, što otežava prepoznavanje dehidracije.
  3. Beta-blokatori: Povećavaju vjerovatnost nesvjestice i pada te inhibiraju znojenje, povećavajući rizik od pregrijavanja.
  4. Antipsihotični lijekovi: Lijekovi poput haloperidola, olanzapina i risperidona mogu pojačati znojenje i suzbiti žeđ, što povećava sklonost dehidraciji.
  5. Lijekovi za štitnjaču: Mogu povisiti tjelesnu temperaturu i otežati učinkovitu regulaciju tjelesne temperature.
  6. Stimulansi: Lijekovi poput amfetamina i lijekovi za liječenje poremećaja pažnje i hiperaktivnosti (ADHD) mogu povećati rizik od bolesti povezanih s vrućinom.
  7. Lijekovi bez recepta: Tablete za spavanje poput Nytola (difenhidramin) i lijekovi protiv peludne groznice kao što su Phenergan i Sominex (promethazine) također mogu povećati osjetljivost na toplinu.

Kako se zaštititi od toplinskog vala

Unatoč tome što ti lijekovi potencijalno povećavaju osjetljivost na probleme povezane s vrućinom, možete poduzeti nekoliko koraka kako biste se zaštitili:

  1. Boravak u klimatiziranom okruženju: Ako je moguće, ostanite u klimatiziranom prostoru kada su temperature izrazito visoke.
  2. Pijenje puno vode: Održavajte hidrataciju i pijte dovoljno vode tijekom dana.
  3. Boravak u hladu: Pokušajte što više vremena provoditi u hladu.
  4. Odjeća: Nosite široku odjeću svjetlijih nijansi poput bijele, žute ili pastelnih boja koje reflektiraju toplinu.
  5. Prepoznavanje znakova bolesti povezanih s vrućinom: Pazite na znakove toplinske iscrpljenosti, kao što su snažno znojenje, glavobolja, mučnina, vlažna koža i povraćanje. Ako se ne liječi, toplinska iscrpljenost može dovesti do toplinskog udara, koji je opasan po život.

Zaključak

Osobe koje uzimaju lijekove za visoki krvni tlak, alergije i mentalna oboljenja trebaju biti posebno oprezne tijekom toplinskih valova. Pridržavanje ovih savjeta može pomoći u smanjenju rizika od ozbiljnih zdravstvenih problema uzrokovanih visokim temperaturama.

Net.hr.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here