U nastavku pravne drame koja potresa Bosnu i Hercegovinu, advokatski tim Milorada Dodika danas je uputio žalbu Sudu BiH na prvostepenu presudu kojom je predsjednik Republike Srpske osuđen na jednu godinu zatvora, uz zabranu obavljanja javne funkcije u trajanju od šest godina od pravosnažnosti presude. Ova žalba dodatno komplikuje već napetu političko-pravnu situaciju u zemlji, jer dolazi uprkos Dodikovim ranijim tvrdnjama da ne priznaje Sud BiH niti Tužilaštvo BiH.
Podsjetnik na presudu
Sud Bosne i Hercegovine je 26. februara donio presudu protiv Milorada Dodika, optuženog za nepoštovanje odluka Visokog predstavnika u BiH (OHR), konkretno zbog toga što je potpisivao i objavljivao zakone koje je visoki predstavnik poništio. Presuda je uključivala:

-
Godinu dana zatvora
-
Zabranu vršenja funkcije predsjednika RS na šest godina
-
Optuženi Miloš Lukić, v.d. direktora Službenog glasnika RS, oslobođen je optužbi
Preokret u stavu?
Ono što dodatno izaziva pažnju javnosti i stručnjaka jeste očigledni zaokret u Dodikovoj strategiji. Iako je javno i više puta izjavljivao da ne priznaje ni Sud ni Tužilaštvo BiH, njegova odbrana je uložila žalbu, čime faktički priznaje pravosudni sistem BiH kao instancu čije odluke imaju pravnu težinu.
Žalba, prema informacijama koje prenosi Raport, ponavlja već ustaljeni narativ Dodikovog političkog diskursa – da je Visoki predstavnik nelegitiman, da Republika Srpska ne priznaje odluke OHR-a, te da je sam sudski proces politički motivisan. Međutim, čin slanja žalbe u suštini potvrđuje pravnu borbu u okviru postojećeg sistema, i može se tumačiti kao korak unazad u odnosu na raniji javni prkos.
Dodatne nelogičnosti
Zanimljiv detalj koji produbljuje pravnu zavrzlamu jeste informacija da Dodik još nije preuzeo presudu. U praksi, to znači da rok za žalbu ne teče, sve dok optuženi ne potvrdi prijem presude. Ipak, žalba je već poslana – što ukazuje na taktičko kalkulisanje njegovog pravnog tima kako bi produžili proces i dobili dodatno vrijeme za političke i institucionalne manevre.