Advokat Vlado Adamović izjavio je da Tužilaštvo Bosne i Hercegovine ima sve zakonske osnove i nadležnosti da pokrene istragu u vezi sa slučajem poznatim kao „Sarajevo safari“, ističući da ne postoje pravne prepreke za takav potez. Prema njegovim riječima, s obzirom na kompleksnost i međunarodnu dimenziju ovog slučaja, vrijeme je da se razmotri formiranje zajedničkih međunarodnih istražnih timova.

Adamović naglašava da su u Italiji već vođene i okončane određene istražne radnje, te da su identifikovane konkretne osobe, zbog čega se očekuje i podizanje optužnica. Smatra da bi i pravosudne institucije u BiH trebale djelovati u okviru svojih ovlasti.

– Nema nikakve prepreke da Tužilaštvo BiH pokrene istragu. Međunarodna saradnja u ovakvim predmetima je uobičajena praksa – kazao je Adamović u izjavi za Fenu.

On ističe da bi razmjena informacija između pravosudnih organa BiH i Italije bila logičan i potreban korak. Kako navodi, moguće je dostavljati dokumentaciju i dokaze koji su relevantni za postupke koji se vode u Milanu, ali i obrnuto, što je česta praksa u predmetima organizovanog kriminala i ratnih zločina.

U međuvremenu, Gradsko vijeće Sarajeva donijelo je odluku o pridruživanju Grada krivičnom postupku koji se vodi u Milanu protiv osoba osumnjičenih za učešće u zločinima tokom opsade Sarajeva. Odluka je usvojena 28. januara na prijedlog gradonačelnika Samira Avdića.

Iz gradske uprave pojašnjavaju da je riječ o inicijalnom aktu kojim se Gradu Sarajevu daje saglasnost da pristupi postupku, te da su Grad i Pravobranilaštvo ovlašteni poduzimati pravne i druge radnje u okviru tog procesa. Također napominju da je odluka podložna izmjenama i dopunama ukoliko se ukaže potreba.

Za sada Grad Sarajevo nema angažovanog advokata koji bi ga zastupao pred sudom u Milanu. Međutim, nakon razgovora s predstavnicima Generalnog konzulata BiH u Milanu, advokatom Nicolom Brigidom, koji zastupa druge oštećene, te eventualno s postupajućim tužiocem Alessandrom Gobbisom, razmotrit će se potreba za formalnim angažmanom pravnog zastupnika.

Izraz „Sarajevo safari“ odnosi se na navodnu zločinačku praksu tokom opsade Sarajeva, prema kojoj su, kako tvrde svjedoci i pojedini istraživački izvori, strani državljani plaćali da sa položaja Vojske Republike Srpske pucaju na civile u opkoljenom gradu.

Prema pisanju italijanskih medija, tužilaštvo u Milanu proširilo je istragu na pet osumnjičenih osoba zbog sumnje na učešće u ubijanju civila tokom perioda od 1992. do 1995. godine. Među osumnjičenima se, prema tim navodima, nalazi i osamdesetogodišnji Giuseppe Vegnaduzzo.

Adamović smatra da je saradnja domaćih i međunarodnih institucija ključna kako bi se rasvijetlile sve okolnosti ovog slučaja i osigurala pravda za žrtve. Prema njegovim riječima, pravosudni sistem BiH ima kapacitet da se uključi u proces, a međunarodna koordinacija može doprinijeti efikasnijem prikupljanju dokaza i vođenju postupaka.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here