Propisi o Naklanjavanju Propuštenih Namaza – Hanefijski Fikh
Prema hanefijskom mezhebu, obavljanje namaza u propisano vrijeme je obaveza za svakog vjernika, kako je to naglašeno u Kur’anu: „Doista je namaz vjernicima, u vrijeme određeno, obaveza propisana.“ Farz i vadžib namazi, koji su obavezni, moraju se klanjati na vrijeme, a propuštanje ovih namaza bez opravdanog razloga smatra se haramom (strogo zabranjenim). Međutim, kada se iz opravdanih razloga namaz propusti, obaveza naklanjavanja postaje neizbježna čim prestane taj razlog.
Obaveza Naklanjavanja Farz i Vadžib Namaza
Klanjanje propuštenog farz namaza je farz (obavezno), dok je naklanjavanje propuštenog vadžib namaza vadžib (također obavezno). Za razliku od farz i vadžib namaza, sunnet namazi se ne naklanjavaju, jer nisu stroga obaveza kao farz i vadžib namazi. Kada se pristupa naklanjavanju, važno je paziti na redosljed propuštenih namaza, kao i na redosljed između propuštenog namaza i namaza čije vrijeme je nastupilo.
Pravila Redoslijeda pri Naklanjavanju Namaza
Ako osoba propusti manje od šest namaza, obavezno je da ih naklanja redoslijedom prije nego što klanja namaz čije je vrijeme već nastupilo. Na primjer, ako neko propusti sabah i podne, prije klanjanja ikindije, mora prvo naklanjati sabah, zatim podne, i tek onda klanjati ikindiju u njenom vremenu. Ako bi osoba klanjala ikindiju, a zatim se sjetila da nije naklanjala sabah i podne, tada se ikindija računa kao nafila (dobrovoljni namaz), pa osoba treba prvo naklanjati sabah i podne, a zatim ponovo klanjati ikindiju kao redovni namaz.
Izuzeci i Odgode u Redoslijedu Naklanjavanja
Redosljed se može zanemariti samo u slučaju kada osoba ima više od šest propuštenih namaza. U tom slučaju, uz svaki redovni farz namaz, prije njega će se naklanjati propušteni namaz. Na primjer, prije klanjanja redovnog podne namaza, prvo će naklanjati propušteni podne namaz, a zatim klanjati redovni namaz u njegovom vremenu. Ovaj postupak će se ponavljati sve dok osoba ne naklanja sve propuštene namaze.
Naklanjavanje se može odgoditi samo u slučaju kada postoji opasnost da će vrijeme redovnog namaza isteći. U takvoj situaciji, prioritet je klanjanje redovnog namaza na vrijeme, kako se ne bi desilo da zbog naklanjavanja ikindije, osoba propusti redovnu ikindiju, te se nađe u situaciji gdje mora klanjati dvije ikindije kao naklanjavanje (kazaa).
Ova pravila su važan dio hanefijskog fikha, a cilj im je osigurati da vjernici izvršavaju svoje vjerske obaveze na najispravniji način, te da ne zapostave nijedan namaz, čak i ako je propust nastao iz opravdanih razloga. Naklanjavanje propuštenih namaza nije samo čin ispunjavanja vjerske dužnosti, već i čin pokajanja i vraćanja na pravi put, čime se vjernici vraćaju Allahovoj milosti i zadovoljstvu.