Nakon preseljenja člana porodice, nasljednici često nisu sigurni koje su njihove šerijatske obaveze. Ovo je trenutak kada imam treba pružiti smjernice i savjete kako bi se ispunile dužnosti prema preminulom i olakšala tuga porodice. Neke od ključnih obaveza koje nasljednici trebaju ispuniti su sljedeće:

  1. Vraćanje dugova: Prije dženaze, ako je moguće, treba vratiti sve dugove umrloga. Primjer iz života Poslanika, a.s., ukazuje na važnost vraćanja dugova, jer je Poslanik, a.s., odbio klanjati dženazu osobi koja je bila dužna dok jedan od ashaba, r.a., nije preuzeo dug na sebe.
  2. Fid’ja za nepost: Ako je umrli bio hronični bolesnik i nije mogao postiti ramazan, nasljednici trebaju platiti fid’ju za svaki propušteni dan.
  3. Nadoknada posta: U slučaju da je umrli propustio postiti dio ili cijeli ramazan zbog bolesti uz nadu u ozdravljenje, neko iz porodice treba nadoknaditi propuštene dane posta.
  4. Naklanjavanje namaza: Ako je umrli propustio obaviti namaz zbog smrtne bolesti, nasljednici trebaju naklanjati te propuštene namaze.
  5. Hadždž kao bedel: Ako je umrli imao imetka da ode na hadždž, a to nije učinio, iz njegovog imetka treba izdvojiti sredstva za hadždž, i organizovati bedel naredne godine ili da neko od nasljednika obavi hadždž u njegovo ime.
  6. Izvršenje oporuke: Ukoliko je umrli ostavio testament, postupit će se prema njemu ako je u skladu s islamskim propisima. Ako nije, postupit će se po šerijatskim pravilima.
  7. Oporuka do trećine imetka: Materijalna sredstva mogu se oporučiti onima koji nisu nasljednici, ali maksimalno do trećine ukupnog imetka.
  8. Nasljednička prava: Nasljednici ne mogu imati oporuku u materijalnom smislu, osim u slučaju neisplaćenih dugova ili poklona koje je umrli planirao, ali nije realizirao.
  9. Isplata mehra: Ako je muž preminuo a nije isplatio mehr supruzi, nasljednici su dužni isplatiti mehr iz preostalog imetka.
  10. Isplata dugova i obaveza: Nasljednici su dužni isplatiti sve radnike, obaveze za robu, nepravedno uzeta prava, i slične dugove umrlog, uključujući zekat ako je došlo vrijeme za njegovu isplatu.
  11. Troškovi dženaze: Troškovi dženaze također se trebaju isplatiti iz preostalog imetka umrlog, osim ako se nasljednici drugačije ne dogovore.
  12. Sadaka i hajrat: Preporučuje se udjeljivanje sadake na dan smrti i dženaze, a nasljednici mogu izdvojiti sredstva za trajnu sadaku ili hajrat iz imetka umrlog.
  13. Dove za umrloga: Najvažnija je dova od nasljednika, jer je najiskrenija, a dova iskušanih je posebno primljena.
  14. Savjetovanje s imamom: Nasljednici trebaju konzultirati imama o svim vjerskim pitanjima, uključujući savjetovanje o oporukama i postupanju prema željama umrlog.
  15. Izbjegavanje neislamskih običaja: Porodicu i komšije treba upozoriti da ne praktikuju neislamske običaje poput naricanja, glasnog plača, postavljanja hrane, paljenja svijeća, i slično.
  16. Izbjegavanje opterećivanja porodice: Ne treba opterećivati porodicu umrloga sa spremanjem hrane i sofri, već je sunnet donijeti hranu ožalošćenima.

Ove obaveze i preporuke imaju za cilj da nasljednici postupe ispravno prema preminulom, pomažući mu da postigne oprost i ulazak u Džennet. Neka Allah podari milost našim umrlima i uputi nas na ispravan put. Amin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here