Pitanje: Esselamu alejkum. Zanimalo bi me kakav je stav islama prema situaciji u kojoj musliman osvoji novac na kladionici, a zatim taj novac koristi kako bi pomogao drugima, vraćajući im dugove, plaćajući kredite, ili pomažući bližnje, kao što su članovi porodice i prijatelji. Konkretno, osoba je značajan dio tog novca podijelila drugima, oslobađajući ih dugova koje bi teško sami otplatili. Da li će ta osoba biti smatrana grješnom zbog upotrebe haram novca za pomaganje drugima, ili će, s obzirom na olakšanje koje je pružila, možda biti nagrađena od Allaha? Allah vas nagradio.
Odgovor: Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuhu. Hvala Allahu, neka je salavat i selam na posljednjeg Božijeg poslanika, a zatim:
Novac koji je stečen putem kladionice, bez obzira na svrhu za koju se koristi, smatra se haramom, odnosno zabranjenim u islamu. Ova zabrana proizlazi iz činjenice da je klađenje oblik kockanja, što je strogo zabranjeno u islamu. Kockanje je zabranjeno zbog svojih štetnih učinaka na pojedinca i društvo, jer podstiče pohlepu, uništava moralne vrijednosti, te može dovesti do finansijske i duhovne propasti. Iz tog razloga, islamski učenjaci se slažu da je novac stečen na ovaj način nečist i nije dozvoljeno koristiti ga za lične potrebe ili potrebe drugih.
Kada osoba koristi ovaj haram novac kako bi pomogla drugima, vraćajući njihove dugove ili pomažući im u teškim situacijama, važno je napomenuti da takva pomoć, iako plemenita, neće biti nagrađena od Allaha. Razlog za to leži u činjenici da su sredstva koja se koriste za ta djela stečena na način koji je u suprotnosti s islamskim principima. U islamu, ne samo da je važno činiti dobra djela, već je također važno da ta djela budu izvedena na ispravan način, koristeći dozvoljena sredstva.
Savremeni islamski učenjaci su podijeljeni oko pitanja šta učiniti s haram novcem. Jedno od najprihvaćenijih mišljenja je da osoba koja posjeduje haram novac treba da ga se riješi tako što će ga podijeliti siromašnima, zaduženima, ili ga koristiti za opće dobrobit zajednice, kao što su izgradnja puteva, mostova, bolnica, i slično. Ovaj čin neće donijeti osobi nagradu od Allaha, ali će barem omogućiti da se riješi haram imetka.
Također, veoma je važno da osoba koja se nađe u ovakvoj situaciji iskreno pokaje za svoj postupak klađenja. Pokajanje je ključni korak u povratku na pravi put i otvaranju vrata Allahove milosti. Iskreno pokajanje uključuje ne samo priznanje greške i traženje oprosta, već i čvrstu odluku da se takva djela više nikada ne ponove.
Zaključno, dok je pomaganje drugima pohvalno djelo, ono mora biti učinjeno na ispravan način. Korištenje haram novca, ma koliko plemenita bila namjera, neće biti prihvaćeno kod Allaha, i stoga osoba mora preduzeti korake da se oslobodi tog novca i iskreno se pokaje za svoje postupke.