Tema statusa osobe koja zaspi dok je džunup, a nije se okupala, obrađena je kroz hadis prenesen od Abdullaha ibn Ebu Kajsa, koji je postavio pitanje Aiši, r.a., o navikama Poslanika Muhammeda, s.a.v.s., vezanim za vitr-namaz i stanje džunupluka. Aiša, r.a., je odgovorila da je Poslanik, s.a.v.s., ponekad uzimao abdest prije spavanja dok je bio džunup, a ponekad bi se okupao prije nego što bi zaspao.
Prema ovom hadisu, postoje dvije prakse koje je Poslanik, s.a.v.s., primjenjivao u stanju džunupluka prije spavanja. Prva praksa podrazumijeva potpuno kupanje (gusul), čime se osoba očisti od džunupluka prije nego što zaspi. Druga praksa podrazumijeva uzimanje abdesta, što je smanjenje nečistoće i simboličko čišćenje prije spavanja, ali bez potpunog uklanjanja stanja džunupluka.
Ova dva pristupa pokazuju fleksibilnost u pristupu ovoj situaciji i olakšanje koje je pruženo muslimanima. Aiša, r.a., je zahvalila Allahu na toj komociji, naglašavajući da vjera pruža mogućnosti i olakšice u različitim okolnostima.
Gusul je obavezan za potpuno uklanjanje stanja džunupluka, ali ako osoba nije u mogućnosti da se odmah okupa, može uzeti abdest kao privremeno rješenje prije spavanja. Ovo je važno jer pokazuje da se čovjek trudi održati svoju čistoću i pridržavati se vjerskih propisa koliko je to moguće u datim okolnostima.
Prema učenju islama, čistoća je pola vjere, a abdest je način održavanja te čistoće. Međutim, situacije u kojima se osoba nađe mogu zahtijevati prilagodbu, a praksa Poslanika, s.a.v.s., pruža smjernice za takve prilike. Ove smjernice olakšavaju muslimanima prakticiranje vjere u svakodnevnom životu, čak i kada nisu u mogućnosti odmah ispuniti sve obaveze zbog određenih okolnosti.
Muslimova zbirka hadisa bilježi ove prakse i pruža uvid u fleksibilnost i milost islama prema svojim sljedbenicima. Kroz ove primjere, vjernici uče kako da se nose sa situacijama koje mogu biti izazovne, istovremeno ostajući predani svojoj vjeri i njenim principima. Važno je napomenuti da, iako je abdest privremeno rješenje, gusul ostaje obavezan kada okolnosti to dopuštaju.
Ovaj hadis i njegovo tumačenje služe kao podsjetnik na važnost čistoće u islamu i na razumijevanje koje vjera pruža svojim sljedbenicima, omogućavajući im da se pridržavaju vjerskih propisa na način koji je u skladu s njihovim mogućnostima i situacijama u kojima se nalaze.