Dehidracija se javlja kada tijelo nema dovoljno tečnosti da pravilno funkcioniše. To može dovesti do nastanka krvnih ugrušaka, dezorijentacije, gubitka svijesti i drugih potencijalno opasnih komplikacija.

Studije pokazuju da čak i blaga dehidracija može negativno uticati na raspoloženje i nivo energije. Tokom velikih vrućina važno je za psihičko i fizičko zdravlje da pijemo dovoljno tečnosti. Postoji mnogo savjeta o tome šta, koliko i kada treba piti.

Jedan od jednostavnih načina da provjerite nivo hidratacije je test elastičnosti kože. Dovoljno je stisnuti kožu iznad zgloba da biste utvrdili koliko je hidratizovana ili dehidrirana. Što ste hidriraniji, koža će biti elastičnija i vratiti se u normalu odmah nakon štipanja. Ako ste dehidrirani, koža gubi elastičnost i potrebno je neko vrijeme da se vrati u normalu.

Test štipanja kože je prilično bezbjedan i ne šteti, ali nije najprecizniji metod. Rezultate treba uzeti s rezervom i koristiti ih u kombinaciji s drugim identifikatorima dehidracije. Elastičnost kože se smanjuje kod starijih ljudi, bez obzira na status hidratacije. Kod starijih osoba, koži može biti potrebno oko 20 sekundi da se oporavi, čak i ako nisu dehidrirani. Također, kod pacijenata sa smanjenim volumenom krvi, test štipanja kože može imati smanjenu tačnost.

Dehidracija se može pokazati i bojom urina. Urin treba biti svijetlo žute ili boje slame. Tamni urin je znak da morate piti više vode. Drugi ključni pokazatelji da ne unosite dovoljno tečnosti su osjećaj žeđi, suha koža ili suha usta, slabo znojenje, mokrenje manje nego obično, glavobolje i umor.

hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here