Pitanje:
Da li je brak ispravan ukoliko se obavi samo šerijatsko vjenčanje? U Njemačkoj, Austriji, ali i drugim zapadnim zemljama, sve češće se primjećuje da se mladi odlučuju samo na šerijatsko vjenčanje (nije mi poznato ko tačno obavlja ta vjenčanja), te nakon toga žive zajedno kao bračni par, bez sklapanja građanskog braka. Postavlja se pitanje da li je takva praksa ispravna i dozvoljena, ili se time zloupotrebljava islam?
Odgovor:
Praksa tajnih brakova, koji se formalno nazivaju šerijatskim, ali se obavljaju na način koji ih čini skrivenim i nelegalnim, neprihvatljiva je i pogrešna. Islamski brak treba biti javan, sa jasno definiranim ciljevima i pravilima. Sklapanje tajnog braka pred nekoliko svjedoka, uz obavezu da oni o tome nikome ne govore, skriveno od šire javnosti, pa čak i od najbliže porodice i prijatelja, vrlo je sumnjivo i ne može se smatrati ispravnim. Takav brak ne uživa nikakvu pravnu zaštitu i zakonski se tretira kao vanbračna zajednica. Osobe koje žive u takvoj zajednici obično skrivaju i samu činjenicu da su u braku, pa se često tajno sastaju, a javno se ponašaju kao da nisu u bračnoj vezi.
Zbog toga savjetujemo mladima da se ne upuštaju u takve tajne i nelegalne aranžmane, već da se odluče na sklapanje građanskog braka pred matičarem, kao i šerijatskog braka pred imamom. Sklapanje građanskog braka osigurava pravnu zaštitu i priznanje braka od strane države, dok šerijatski brak pred imamom ispunjava vjerske obaveze. Sve drugo predstavlja jednu vrstu samozavaravanja i obmanjivanja, kako sebe tako i drugih. Mladima se preporučuje da poštuju obje procedure kako bi njihov brak bio ispravan, javan i priznat i vjerski i pravno. Samo na taj način mogu ostvariti punu pravnu i društvenu sigurnost, te izbjeći komplikacije koje donose tajni brakovi.
Tajni brakovi, koji se sklapaju bez zvaničnog građanskog priznanja, nose sa sobom i značajne društvene i emocionalne rizike. Život u takvoj zajednici može rezultirati osjećajem nesigurnosti i nedostatka pravne zaštite, posebno za žene koje mogu biti uskraćene za svoja prava u slučaju razvoda ili drugih problema u braku. Djeca iz takvih zajednica također mogu biti suočena s pravnim poteškoćama u vezi s priznavanjem roditeljstva, nasljedstva i drugih prava. Pored toga, tajni brakovi mogu izazvati nepovjerenje i nesigurnost među partnerima, jer je sam čin skrivanja braka od društva i porodice indikacija nedostatka povjerenja i transparentnosti. Takvi brakovi često nisu stabilni i mogu dovesti do emocionalnih povreda, s obzirom na to da su zasnovani na tajnama i potencijalno neetičkim ponašanjima. Stoga je ključno da mladi razumiju važnost otvorenog i legalnog sklapanja braka, kako bi osigurali stabilnu i sigurnu budućnost za sebe i svoje porodice.