Izraelski ministar za nacionalnu sigurnost Itamar Ben Gvir, poznat po svojim ekstremno desničarskim stavovima, izazvao je žestoke reakcije svojom posljednjom izjavom o situaciji u Pojasu Gaze. U poruci objavljenoj na društvenoj mreži X (nekadašnji Twitter), Ben Gvir je izjavio da “u Gazi nema stvarne gladi”, sugerirajući da bi Palestinci, ukoliko su zaista gladni, vratili izraelske taoce kako bi dobili pomoć. Ova izjava došla je usred sve glasnijih upozorenja svjetskih humanitarnih organizacija i vlada koje tvrde suprotno – da Gaza rapidno tone u potpunu humanitarnu katastrofu.

Ben Gvir, vođa stranke Židovska moć, već duže vrijeme zastupa radikalne stavove po pitanju palestinskog pitanja. Njegove političke poruke uključuju:

  • Potpunu obustavu humanitarne pomoći Gazi

  • Ponovnu okupaciju cijele palestinske teritorije

  • Izgradnju novih izraelskih naselja

  • Progon palestinskog stanovništva iz Gaze

Njegove riječi usmjerene su u pravcu potpore politici izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, koji aktivno radi na blokiranju pomoći Gazi. Takav pristup mnoge međunarodne institucije tumače kao kolektivno kažnjavanje palestinskog civilnog stanovništva, što je u suprotnosti s međunarodnim pravom i osnovnim humanitarnim načelima.

Za razliku od Ben Gvira, brojne međunarodne organizacije – uključujući Ujedinjene nacije, Međunarodni crveni krst i Svjetski program za hranu – upozoravaju da se Gaza nalazi na ivici katastrofalne gladi. Izraelska blokada graničnih prelaza, posebno nakon 2. marta, dodatno je pogoršala situaciju. Od tada, ni hrana ni lijekovi ne mogu ući u enklavu, što ima katastrofalne posljedice, posebno za djecu, bolesne i starije osobe.

Trenutni uvjeti u Gazi podrazumijevaju:

  1. Akutnu pothranjenost u većini naselja

  2. Potpuni prekid opskrbe lijekovima i sanitetskim materijalom

  3. Masovne nestašice pitke vode i električne energije

  4. Pojavu bolesti uzrokovanih nehigijenskim uslovima

Istovremeno, izraelska vojna kampanja ne jenjava. Od 7. oktobra 2023. godine, kada je otpočeo novi ciklus sukoba, broj poginulih Palestinaca premašio je 59.500, među kojima su velika većina žene i djeca. Bombardovanja su uništila ključnu infrastrukturu, uključujući bolnice, škole, vodovodne mreže i skladišta hrane. Mnogi kvartovi u Gazi danas su u potpunosti sravnjeni sa zemljom.

Iako međunarodni pritisak raste, vlada Izraela i dalje odbacuje odgovornost. Situacija je dodatno zaoštrena kada je Međunarodni krivični sud (MKS) izdao naredbe za hapšenje protiv Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta, optužujući ih za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.

Osim toga, Međunarodni sud pravde (ICJ) trenutno razmatra tužbu protiv Izraela za genocid, što dodatno opterećuje njegov međunarodni imidž. Koriste li izraelske vlasti glad kao oružje protiv palestinskog naroda? To je pitanje koje sve češće postavljaju međunarodni pravni eksperti i aktivisti za ljudska prava.

Ben Gvirova tvrdnja da “u Gazi nema prave gladi” ne samo da je u suprotnosti s dokumentovanim činjenicama na terenu, već dodatno razotkriva duboku podijeljenost unutar izraelske politike, gdje ekstremni glasovi sve češće preuzimaju primat u donošenju odluka. Njegova podrška “izgladnjivanju Hamasa” indirektno pogađa cijelo palestinsko stanovništvo, jer nema jasne granice između vojnih i civilnih ciljeva kada se blokira pristup osnovnim životnim potrepštinama.

U globalnom kontekstu, ova izjava dodatno destabilizuje diplomatske napore da se pronađe održivo rješenje za sukob. Dok neke zemlje još uvijek podržavaju izraelsko pravo na samoodbranu, sve više država ukazuje na disproporcionalnost i brutalnost izraelske vojne strategije, posebno kada se ona ogleda u masovnom stradanju civila i sistematskom uništavanju osnovnih uslova za život.

U svjetlu ovih dešavanja, nameće se nekoliko ključnih pitanja:

  • Da li međunarodna zajednica ima volju i mehanizme da zaustavi politiku kolektivnog kažnjavanja u Gazi?

  • Hoće li ekstremne izjave poput ove Ben Gvirove dodatno radikalizirati ionako složen sukob?

  • Koliko je daleko Izrael spreman da ide u ostvarivanju svojih ciljeva bez međunarodnog nadzora i sankcija?

Zaključno, izjava Itamara Ben Gvira više nije samo lični politički istup – ona postaje simbol šireg sistema koji dehumanizira civilno stanovništvo Gaze i pretvara humanitarnu katastrofu u sredstvo političkog pritiska. U svijetu gdje su glad i bolest svakodnevica za milione, ovakve riječi predstavljaju tragičan pokazatelj moralnog i političkog sunovrata jednog dijela međunarodne politike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here