Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Christian Schmidt, nedavno je zauzeo jasan i oštar stav prema kritikama koje dolaze iz Republike Srpske vezano za rješavanje duga slovenskoj kompaniji Viaduct. Ova tema postala je predmet brojnih političkih tenzija, a Schmidt je odlučno reagirao na tvrdnje da je njegova posljednja odluka navodno štetna za građane RS, jer se tvrdi da će isplata tog duga umanjiti penzije i plate stanovništvu.
U uvodu svog obraćanja, Schmidt je nazvao takve optužbe potpunim besmislicama. On je jasno naglasio da je novac potreban za izmirenje duga legalno blokiran i da je riječ o državnim sredstvima, a ne o novcu entiteta RS. Prema njegovim riječima, radi se o sredstvima Centralne banke Bosne i Hercegovine, odnosno novcu koji se čuva na računima BHANSA-e, te da njihova namjena nije da se koriste za druge svrhe osim onih predviđenih zakonskim odlukama.
Posebno je istaknuo ulogu državnog ministra finansija, Srđana Amidžića, kojeg je pozvao da postupi u skladu sa donesenom odlukom. Schmidt je poručio da Amidžić mora uplatiti sredstva firmi Viaduct bez odlaganja, te ukoliko postoje bilo kakve sumnje u vezi s namjenom novca, to treba prijaviti nadležnim institucijama, konkretno tužilaštvu.
U svom komentaru Schmidt je detaljno obrazložio sljedeće stavove:
-
Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine je više puta upozoravalo vlasti u Banjoj Luci na neizmireni dug prema Viaductu, ali odgovor nije stigao.
-
Tvrdnje da vlasti u RS „ne znaju ništa o dugovanju“ su potpune besmislice i ne odražavaju stvarno stanje.
-
Novac od cestarina, koji se može koristiti za plaćanje duga, ne utiče negativno na budžet RS.
-
Sredstva su blokirana državnim pravnim aktima, i stoga ne predstavljaju ugroženost entitetskog proračuna.
-
Ministar finansija ima zakonsku obavezu da isplati dug, i to mora učiniti s dužnom pažnjom, uz eventualne potrebne provjere i mjere opreza.
-
Ukoliko postoje indicije da novac neće biti pravilno iskorišten ili da će otići na pogrešnu adresu, to se mora prijaviti nadležnim pravosudnim institucijama.
Schmidt je jasno istakao da je veoma važno da se sve informacije i sumnje koje eventualno postoje u vezi sa ovim slučajem pravovremeno iznesu. Ako se pojave bilo kakve nejasnoće ili sumnje o legitimnosti firme Viaduct kao povjerioca, to bi trebalo biti prethodno iznijeto, a ne naknadno, kako se sada čini. On je napomenuo da je “dezorijentacija” u cijelom slučaju očigledna i izrazio je nezadovoljstvo time što politički zvaničnici ne postupaju transparentno i odgovorno.
Da sumiramo najvažnije poruke koje je Schmidt uputio:
-
Odbacuje tvrdnje da je blokada novca štetna za građane RS.
-
Poziva ministra finansija da izvrši uplatu prema odluci.
-
Ohrabruje prijavljivanje bilo kakvih nepravilnosti tužilaštvu.
-
Kritikuje nedostatak dosljednosti i transparentnosti od strane zvaničnika u RS.
-
Naglašava da sredstva koja se koriste nisu entitetska već državna i da ne ugrožavaju entitetski budžet.
Ova jasna poruka visokog predstavnika dolazi u trenutku kada se političke tenzije u Bosni i Hercegovini intenziviraju, a pitanje raspodjele budžetskih sredstava i finansijskih obaveza između entiteta postaje jedno od najosjetljivijih pitanja. Schmidtov stav pokazuje odlučnost međunarodnih predstavnika da insistiraju na poštivanju zakonskih okvira i ispunjenju finansijskih obaveza, uprkos političkim pritiscima i manipulacijama koje često prate ove procese.
Zaključno, stav Christiana Schmidta jasno ukazuje na njegovu namjeru da spriječi daljnje odlaganje rješavanja finansijskih dugovanja i da osigura transparentnost i odgovornost u upravljanju javnim sredstvima. On ne samo da je pozvao na pravovremenu isplatu duga firmi Viaduct, već je i naglasio da svaka eventualna sumnja treba biti pravno procesuirana, čime želi osigurati da političke manipulacije ne ugroze pravdu i finansijsku disciplinu u državi.
Ovakav pristup može se tumačiti kao poruka svim akterima u BiH da moraju poštovati zakonske odluke i da ne smiju koristiti finansijska pitanja kao poligon za političke obračune. U suprotnom, postoji jasna prijetnja da će se svaki pokušaj zloupotrebe pravno sankcionisati, a državni organi će biti pozvani da djeluju u skladu sa zakonom.