Dragan Vasiljković, široj javnosti poznat kao Kapetan Dragan, figura je isprepletena s brojnim kontroverzama, ratnim zločinima i političkim tenzijama na prostoru bivše Jugoslavije. Njegova prošlost, ali i sadašnji istupi, i dalje izazivaju burne reakcije, dok on sam, iako osuđen, ne prestaje utjecati na političku klimu u regiji.
Rođen je 12. decembra 1954. godine u Beogradu, a još kao dijete preselio se u Australiju gdje je stekao australsko državljanstvo. Pod imenom Daniel Snedden služio je u tamošnjoj vojsci, a kasnije je radio kao vojni instruktor u različitim dijelovima svijeta, poput Afrike i Južne Amerike. Međutim, ono što ga najviše obilježava jeste njegova uloga u ratovima na području Hrvatske početkom 1990-ih, gdje se vraća iz Australije da bi sudjelovao u oružanom sukobu.
Njegova najpoznatija funkcija bila je kao komandanta i vojnog instruktora u paravojnim jedinicama koje su djelovale na području tzv. Republike Srpske Krajine. Osnivač je i vođa jedinica poput Knindži i “Crvenih beretki”, koje su bile uključene u ratne sukobe na prostoru Knina i Gline. Upravo zbog aktivnosti u tom periodu hrvatski sud ga je pravosnažno osudio na 13,5 godina zatvora zbog ratnih zločina nad civilima i ratnim zarobljenicima.
Optužbe protiv njega uključuju:
-
Mučenje, zlostavljanje i ubijanje hrvatskih zarobljenika u zatvoru na kninskoj tvrđavi 1991. godine.
-
Planiranje i komandovanje napadima na policijsku stanicu u Glini i okolna sela, tokom kojih je došlo do uništavanja civilne imovine, prisilnog iseljavanja stanovništva i civilnih žrtava, uključujući smrt stranog novinara.
-
Nečovječno postupanje koje je bilo u suprotnosti sa Ženevskom konvencijom.
Nakon izdržane kazne u Hrvatskoj, Vasiljković je protjeran iz zemlje i vratio se u Srbiju gdje i danas živi. Njegova ličnost ostaje vrlo polarizirajuća; za jedne je ratni zločinac i simbol nasilja, dok ga drugi vide kao patriotu i branitelja srpskih interesa.
Uprkos svojoj prošlosti, Kapetan Dragan ne skriva političke stavove i povremeno se pojavljuje u medijima, gdje često izražava agresivne i ratno nastrojene poruke. Nedavno je u jednom od svojih istupa javno pozvao srbijanske vlasti, konkretno predsjednika Aleksandra Vučića, da naoružaju Srbiju i podignu plate vojsci i policiji. Njegove riječi bile su oštre i dramatične: „Biće krvavo. Spremajmo se! Molim naše očeve da jačaju vojsku i bezbjednosne službe, jer oni moraju uživati visok status“.
Ovaj govor izazvao je brojne reakcije na društvenim mrežama. Mnogi su komentarisali da su njegovi pozivi neodrživi i da prioritet treba dati i drugim profesijama poput ljekara i profesora, dok su neki čak iskazivali skepsu prema njegovim namjerama i porukama.
Takođe, u diskusijama se pojavljuju i tvrdnje o njegovoj povezanosti sa vrhom vlasti u Srbiji, pa se spominje i da mu je Danilo Vučić, sin predsjednika Srbije, navodno poklonio stan u Beogradu. Ovakve informacije dodatno komplikuju njegov imidž i pojačavaju kontroverze oko njegove ličnosti.
Za kraj, važno je istaći da je Dragan Vasiljković, iako osuđen za ratne zločine, i dalje značajan faktor u političkoj areni, svojim oštrim izjavama utiče na raspoloženje dijela javnosti u Srbiji i šire. Njegova prošlost prepuna nasilja, kao i sadašnje ratničke poruke, ukazuju na trajnu napetost i složenost odnosa u regionu.
Ukratko, njegova priča je primjer kako ratna prošlost, politička aktivnost i medijska prisutnost mogu ostaviti dubok trag i stvoriti ličnost koja ne prestaje izazivati jake reakcije i u današnje vrijeme.
S obzirom na složenost političke i sigurnosne situacije u regiji, poruke poput onih koje šalje Kapetan Dragan dodatno produbljuju podjele i nepovjerenje među zajednicama. Njegov poziv na militarizaciju i pripreme za „krvave“ sukobe odražava duboke strahove i nesigurnosti koje još uvijek postoje u društvu. Takve izjave, iako kontroverzne, ne smiju se ignorisati jer mogu imati ozbiljne posljedice po stabilnost i mir u Bosni i Hercegovini i Srbiji, te u cijelom zapadnom Balkanu. Upravo zbog toga je ključno da se politički lideri i institucije usmjere ka izgradnji dijaloga i pomirenja, umjesto podgrijavanja sukoba i netrpeljivosti.