Politička scena Bosne i Hercegovine i dalje je duboko pogođena sukobima interesa, optužbama i političkim igrama koje često prelaze granicu odgovornog upravljanja. U centru posljednjih dešavanja nalazi se afera Viadukt, uz niz reakcija koje je izazvala odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, kao i pokušaji prebacivanja odgovornosti za finansijski spor koji ozbiljno pogađa Republiku Srpsku.
Nenad Vuković, delegat u državnom Domu naroda ispred PDP-a, u otvorenom intervjuu jasno se distancirao od pokušaja da se odgovornost prebaci na opoziciju. Prema njegovim riječima, tvrdnje da je koncesija firmi Viadukt data dok su PDP i SDS bili na vlasti predstavljaju očajnički pokušaj zamjene teza. Kako navodi, radi se o događajima starim više od dvije decenije, pa su takve optužbe neozbiljne i služe kao skretanje pažnje s pravih krivaca.
Afera Viadukt zapravo je, po Vukovićevim riječima, produkt poteza isključivo SNSD-ovih kadrova, koji su nakon 2006. godine na nelegalan način oduzeli koncesiju firmi Viadukt. U tom periodu, ističe, Milorad Dodik je bio predsjednik Vlade RS i bio je u potpunosti svjestan da se krše propisi i zakoni, čime je RS dovedena u potencijalni pravni i finansijski rizik.
U cijelom ovom slučaju ključni elementi su:
-
Arbitražni spor koji traje već 20 godina.
-
Republika Srpska je, prema riječima bivšeg pravobranioca BiH, insistirala da isključivo sama vodi taj spor i bira pravni tim.
-
Željka Cvijanović, u vrijeme kada je obnašala visoku funkciju, potpisala je dokument kojim RS preuzima punu finansijsku odgovornost za ishod arbitraže.
Uprkos svim tim činjenicama, u prethodnim mjesecima svjedočimo pokušajima da se polovina duga prebacuje na Federaciju BiH. Vuković je takvu ideju nazvao nepoštenom i politički neodgovornom, jer Federacija nema apsolutno nikakvu vezu s tim dugom. On upozorava da je zbog insistiranja ministra finansija BiH Srđana Amidžića da se dug uvrsti u državni budžet, cijeli proces donošenja budžeta BiH za 2025. godinu ozbiljno ugrožen. Posljedica je blokada čitavog sistema, uključujući isplate plata i funkcionisanje brojnih državnih institucija.
Na izjavu Amidžića da su Branislav Borenović i Christian Schmidt odgovorni za “guranje afere”, Vuković nije želio ni odgovarati, naglašavajući da se radi o potpunom izbjegavanju političke odgovornosti od strane vladajuće stranke.
Posebno se osvrnuo i na izjavu Radovana Viškovića, koji je najavio da će pozvati FBI da istražuje slučaj Viadukt. Takvu izjavu je nazvao apsurdnom i zaslužnom za rubriku „hit dana“. Vuković podsjeća da su upravo Višković, Dodik i Nenad Stevandić donedavno govorili da ih „nikakva sila“ neće natjerati da se pojave pred sudom, a onda su, kako navodi, viđeni kako se mole tužiocima da ih ne pritvore. On smatra da su nakon takvog gubitka kredibiliteta njihove konferencije za medije besmislene.
U kontekstu dešavanja u Domu naroda, Vuković je ukazao na političke manipulacije koje su, prema njegovim tvrdnjama, unaprijed isplanirane u kabinetima Nikole Špirića i Dragana Čovića. Redoslijed tačaka dnevnog reda je promijenjen kako bi se izbjeglo izjašnjavanje o smjenama SNSD-ovih kadrova, a kasnije ni na vanrednoj sjednici nisu se pojavili ni HDZ ni SNSD. Ovaj slučaj ilustrira političku neodgovornost i izigravanje institucija, kaže Vuković.
Komentarišući stanje u opoziciji RS, ističe da njihova jedina želja nije pravosudni progon vlasti, već pobjeda na izborima, jer bi najveća kazna za vladajuće bila politička penzija. Vjeruje da jedino kroz demokratski proces mogu doći do suštinskih promjena.
Dotakao se i slučaja Darka Ćuluma, koji je dao ostavku, prešao u MUP RS, pa se vratio u SIPA-u, što smatra nonsensom s obzirom da je SIPA institucija koju Dodik smatra neustavnom. Vuković ne krije zapanjenost činjenicom da neko može preći iz institucije u koju ne vjeruje, i vratiti se bez ikakvih konsekvenci.
Osvrnuvši se na izborni zakon, upozorava da SNSD, uz podršku HDZ-a, godinama blokira uvođenje tehnologija za fer i transparentne izbore. Prema njegovom mišljenju, CIK ima dovoljno vremena da sprovede reforme i omogući da naredni izbori budu brzi, transparentni i bez manipulacija.
U zaključku, Nenad Vuković kroz svoje istupe šalje jasnu poruku: potrebna je odgovornost, transparentnost i povratak vjeri u demokratske procese. Svaki pokušaj prebacivanja duga, institucionalne blokade i pravdanja nacionalističkom retorikom mora biti javno raskrinkan i iznesen pred građane, jer oni su ti koji najviše trpe posljedice ovakvog političkog ponašanja.