U svom odlučnom obraćanju, Branislav Borenović, zastupnik PDP-a u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, iznio je žestoke optužbe na račun Milorada Dodika, označivši ga “glavnim krivcem za krađu 113 miliona KM iz Republike Srpske”. Kroz jasan i prožet emotivnom retorikom govor, Borenović ne samo da osporava Dodikovu moralnu i političku odgovornost, nego također najavljuje da će osobno iznijeti sva saznanja do kojih je došao kroz parlamentarne mehanizme i javna saslušanja – postupke na koje, tvrdi, Dodikovi ministri nisu imali hrabrosti ni pristupiti.
U uvodnom dijelu svoje kritike, Borenović optužuje Dodika za namjerno omogućavanje gubitka spora sa firmom Viaduct, kao i za navodnu korupciju na višemilionskoj razini. Kako navodi:
-
Dodik je, prema njegovim tvrdnjama, svjestan “opskelete” u pozadini cijelog procesa, igrajući na tajne finansijske dilove i korištenje pravosudnog sustava po vlastitoj volji.
-
Vlada i institucije pod Dodikovom kontrolom – uključujući policiju i pravosuđe – nisu samo ignorirale, već su dopuštale ovu “beskrupuloznu prevaru”, što Borenović smatra direktnom dodatnom krivičnom implicacijom.
Kritika se zatim usmjerava i na međunarodni faktor – visokog predstavnika Christiana Schmidta – kojeg Borenović smatra “Dodikovim džokerom”. Po njegovim riječima, Dodik koristi nametnute odluke visokog predstavnika kao prikriveni mehanizam, da bi kasnije igran način prihvatio odluke, ali zadržao kontrolu i dominaciju nad političkim narativom.
U srži Borenovićeve izjave stoji oštra poruka: “Doći će ubrzo vrijeme da položiš račune. To jedva čekam i spreman sam da saopštim sva saznanja do kojih smo došli”. Ovim riječima, Borenović najavljuje javno izlaganje dokaza i informacija (prikupljenih putem parlamentarne procedure i saslušanja), te drugi legitimni procesi koji nastoje razotkriti odgovornost za izigravanje javnog povjerenja.
Svoju retoriku nastavlja likom strahopoštovanja prema pravosudnom sustavu:
-
Dodik se navodno boji istine i izbjegava istrage, svjestan da bi istraga “razotkrila” njegovu ulogu u decenijskoj pljački Republike Srpske.
-
Njegovi ministri, tvrdi Borenović, čak nisu niti pokušali da se pojave na javnim saslušanjima – postupcima koji su od ključnog značaja za transparentnost.
Kroz ove tvrdnje, Borenović gradi sliku političara koji se poziva na laži, manipulacije i institucionalnu kontrolu. On Dodika označava terminima kao što su “prevarantsko lice”, “sklono obmanama, pljački i korupciji” – poruke koje je vrlo jasno usmjerio ka mobilizaciji javnosti i političkom diskursu.
Unutar konteksta njegove poruke, ključni elementi uključuju:
-
Politički zahtjev, kroz parlamentarne i javne mehanizme, za razotkrivanjem i odgovornošću pojedinaca uključenih u aferu Viaduct.
-
Isticanje neophodnosti istrage, kako bi se dokazao odnos Dodika prema višemilionskoj krađi.
-
Priprema javnog izlaganja, u kojem će Borenović iznijeti konkretna imena, iznose i proceduralne činjenične temelje – poziv građanima da prate i procijene.
Die Zeit približava se i jasno je da će politički akteri morati preuzeti odgovornost – poruka kojom Borenović izravno izaziva Dodika, bez okolišanja.
Na kraju, Borenović jasno poručuje da je “vrijeme došlo” – kritizira Dodika što koristi institucije BiH za svoje ciljeve, a sada mora, kako kaže, javno odgovoriti za to. Kroz nadolazeće saslušanje, informacije i parlamentarnu dinamiku, PDP planira predočiti sve podatke koji, vjeruje Borenović, neminovno vode ka pravnoj i političkoj odgovornosti.
U zaključku, ovaj istup pokazuje da politička scena u BiH ostaje duboko polarizirana, gdje akteri nastoje koristiti zakonske i javne mehanizme za raskrinkavanje odluka drugih. Sada se čeka – hoće li se Dodik usuditi izaći pred istinu, kako kaže Borenović, ili će nastaviti igrati „turističku politiku“, ostajući pri manipulaciji i razdoru. U svakom slučaju, predaju računa i time javni uvid u sve procese, čeka nas period u kojem će transparentnost i odgovornost biti ključevi političkog legitimiteta.
U konačnici, Borenovićeve riječi predstavljaju više od puke političke poruke – one su jasan poziv na odgovornost, istinu i obračun sa sistemskom nepravdom. Njegova najava da će uskoro iznijeti detalje i dokaze pred javnost ukazuje na mogući preokret u domaćoj političkoj areni. Ako se te tvrdnje pokažu vjerodostojnima, one bi mogle otvoriti prostor za ozbiljne institucionalne istrage i promjene koje bi, nakon godina neodgovornosti, mogle obnoviti povjerenje građana u politički sistem. Vrijeme će pokazati hoće li se ovaj sukob riješiti kroz zakonitost i transparentnost – ili će, kao i mnogo puta do sada, ostati tek još jedna epizoda u dugoj priči političke neodgovornosti u Bosni i Hercegovini.