U posljednja 24 sata, bosanskohercegovačku javnost potresla je oštra polemika izazvana izjavama Haris Zahiragića, zastupnika Stranke demokratske akcije (SDA) u Skupštini Kantona Sarajevo, koje su izazvale buru reakcija i osudu javnosti, naročito zbog negativnog i omalovažavajućeg tona prema ženskom sportu. Njegov istup, koji mnogi tumače kao granični slučaj mizoginije, naišao je na snažan odgovor iz sportskih i političkih krugova, uključujući i komentar bivšeg reprezentativca BiH i sadašnjeg političkog aktera Vlatka Glavaša, koji je odlučno stao u odbranu sportistkinja i parasportašica.
Povod za cijeli sukob bile su riječi koje je Zahiragić uputio tokom rasprave u Skupštini Kantona Sarajevo. U svom govoru, on je otvoreno diskreditovao ženski sport, ustvrdivši da je fudbal isključivo muški sport te da, iako priznaje da zvuči šovinistički, ostaje pri toj tvrdnji pod punom moralnom, materijalnom i pravnom odgovornošću. Time je, prema ocjenama brojnih komentatora, jasno pokazao nerazumijevanje značaja sporta za žene i iznio stav koji vrijeđa dostignuća brojnih sportistkinja koje godinama predano rade i predstavljaju Bosnu i Hercegovinu na domaćoj i međunarodnoj sceni.
U svom obraćanju, Zahiragić se obratio zastupniku Elvedinu Kalemu, koji je spomenuo ženski sport, kazavši mu da ako ga on interesuje, može nastaviti pratiti evropska takmičenja poput onih u organizaciji SFK 2000. Dok je sam govorio o svojoj želji da muški klubovi poput FK Sarajevo, KK Bosna i RK Bosna ponovo osvoje titule, jasno je aludirao na to da ženske selekcije, prema njegovom mišljenju, nemaju jednaku sportsku vrijednost.
Ovakav komentar nije prošao bez reakcije, a među prvima se oglasio Vlatko Glavaš, bivši nogometaš i sadašnji član Demokratske fronte (DF). Njegov odgovor nije bio usmjeren direktno na polemiku sa Zahiragićem, već je imao za cilj pružiti podršku ženama u sportu, koje se, prema njegovim riječima, nalaze na čelu svakog progresivnog društva.
U svom javnom obraćanju, Glavaš je sportašicama i parasportašicama poručio:
-
Da ne obraćaju pažnju na nepromišljene i neosnovane izjave poput onih koje je iznio mladi zastupnik.
-
Da je veći uspjeh znati šutjeti kada treba, nego znati šutirati loptu, aludirajući na Zahiragićevu neprikladnu upotrebu pozicije u javnom prostoru.
-
Da bez žena u sportu nema zdravog društva i da svi oni koji vjeruju u napredak i jednakost stoje uz njih.
Glavaš je ovom porukom želio jasno naglasiti da se savremeno i napredno društvo ne može graditi bez pune uključenosti žena u sve sfere društva, uključujući i sport, te da njihov doprinos nije samo važan, već i nezamjenjiv.
Ovaj slučaj pokrenuo je širu raspravu u javnosti, a mnogi građani, kao i brojni akteri iz svijeta sporta, kulture i politike, ukazali su na potrebu za:
-
Većim poštovanjem prema ženama u sportu, koje se svakodnevno bore protiv sistemskih prepreka i stereotipa.
-
Odgajanjem mladih lidera s razvijenom sviješću o ravnopravnosti, naročito onih koji predstavljaju građane u zakonodavnim tijelima.
-
Jasnim distanciranjem političkih partija od izjava koje štete društvenom napretku, pogotovo kada dolaze od njihovih zastupnika.
Javnost ne zaboravlja da su sportistkinje poput onih iz SFK 2000 Sarajevo ostvarile zapažene uspjehe i dostojno predstavljale državu na evropskim terenima, često sa znatno manjim resursima i vidljivošću u medijima u poređenju s muškim ekipama. Uprkos tome, njihov trud i rezultati su neupitni, te im se sve češće javno odaje priznanje koje zaslužuju.
Zaključno, ovaj slučaj pokazuje kako nepromišljeni komentari političara mogu izazvati veliku štetu i podjele u društvu, ali istovremeno i pokrenuti val podrške i solidarnosti prema onima koji su nepravedno pogođeni. Glavaševa reakcija nije samo odgovor na uvredu, već i poruka o vrijednostima koje bi trebalo da baštini jedno savremeno društvo – poštovanje, ravnopravnost i dostojanstvo svih građana bez obzira na spol.
Ostaje da se vidi hoće li ovakve izjave podstaći širu institucionalnu raspravu o odgovornosti javnih funkcionera, ali ono što je sigurno – sportistkinje su pokazale da im je mjesto tamo gdje se slave trud, disciplina i čast, a ne predrasude i neznanje.