ChatGPT je rekao:

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković, nalazi se u važnoj trodnevnoj radnoj posjeti Sjedinjenim Američkim Državama, koja traje do 17. jula 2025. godine. Tokom boravka, održava niz sastanaka sa zvaničnicima američke vlade i članovima Kongresa SAD-a, s ciljem jačanja odnosa između dvije zemlje, kao i osiguravanja podrške za unutrašnje reforme koje su neophodne za nastavak puta BiH ka evropskim i euroatlantskim integracijama.

Jedan od ključnih akcenata ove posjete jeste politička stabilnost u regionu, kao i očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH. Izjave koje je dao dugogodišnji dopisnik iz SAD-a, Ivica Puljić, dodatno su rasvijetlile političku pozadinu susreta i nagovijestile moguće geopolitičke pomake koji bi mogli ozbiljno uticati na strukturu vlasti unutar Bosne i Hercegovine, posebno na položaj Milorada Dodika.

Prema Puljićevim riječima, Konaković je imao izuzetno korisne sastanke, uključujući i one u Bijeloj kući, Vijeću za nacionalnu sigurnost, te u različitim segmentima američkog zakonodavnog tijela. Razgovori su bili fokusirani na operativne teme, poput vojno-ekonomske saradnje, potencijala u rudarskom sektoru (naročito kada je riječ o mineralima), i direktne finansijske podrške reformskim procesima. Istaknuto je da SAD snažno podržava Bosnu i Hercegovinu u njenoj borbi za očuvanje jedinstva i nezavisnosti.

Među najvažnijim porukama iz Washingtona bila je i ona koja se odnosi na entitetski nivo vlasti: Sjedinjene Američke Države nemaju namjeru pregovarati sa entitetima, već isključivo sa državom Bosnom i Hercegovinom. Ova poruka direktno je uperena protiv višegodišnje strategije vlasti u Republike Srpskoj, čiji predsjednik Milorad Dodik često nastoji institucionalne nadležnosti prebaciti s državnog na entitetski nivo.

Puljić je iznio još jednu, za domaću javnost potencijalno uznemirujuću, informaciju: prema njegovim izvorima iz State Departmenta, postoji mogućnost da će američka administracija pružiti veću podršku Željki Cvijanović, trenutnoj članici Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, kao alternativi Miloradu Dodiku. Navodi se da je Cvijanović već bila u SAD-u dva puta, gdje je imala odvojene sastanke sa važnim predstavnicima američke politike, koji je navodno vide kao novog političkog predstavnika srpske strane u BiH, s kojim bi bilo moguće sarađivati u okviru državnih institucija.

Iako Konaković nije razgovarao o ovoj temi tokom svoje posjete, Puljić tvrdi da se o toj opciji već ozbiljno razmatra unutar američkih krugova. Ovakav razvoj situacije sugerira potencijalno ozbiljnu promjenu strategije SAD-a prema Republici Srpskoj, koja bi mogla uključivati izolaciju Dodika i političku podršku umjerenijim liderima.

Ključni naglasci posjete i analiza događanja koje slijede mogu se sumirati kroz sljedeće tačke:

  1. Jasna poruka o američkoj podršci suverenitetu BiH – SAD ostaje snažan garant teritorijalnog integriteta i institucionalne nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

  2. Odbacivanje entitetskih pregovora – Sjedinjene Države su naglasile da njihovi pregovori idu isključivo preko državnog nivoa, čime se direktno suprotstavljaju narativu iz Banje Luke.

  3. Geopolitičko rebrendiranje srpske strane u BiH – Postoji ozbiljna indikacija da bi Željka Cvijanović mogla postati glavna adresa za komunikaciju sa Zapadom, što bi značilo političku marginalizaciju Dodika.

  4. Pozitivna diplomatska slika Elmedina Konakovića – Njegova posjeta je ocijenjena kao uspješna i sadržajna, s nizom konstruktivnih i strateški važnih susreta.

Kada se sve ove informacije stave u kontekst, jasno je da se pred Bosnom i Hercegovinom nalazi izuzetno osjetljiv period političkog redefinisanja odnosa između domaćih lidera i međunarodne zajednice. Milorad Dodik, koji već godinama gradi narativ o “stranom miješanju” i “nepravednom tretmanu RS-a”, sada se suočava s mogućnošću da upravo njegovi saveznici budu prepoznati kao faktor nestabilnosti, dok će umjereniji akteri poput Cvijanovićke možda dobiti prostor za djelovanje u skladu s međunarodnim očekivanjima.

S druge strane, posjeta Konakovića simbolizira povratak BiH u međunarodnu orbitu ozbiljnih partnera. Njegova sposobnost da predstavi državne prioritete na najvišem nivou svjedoči o sve većem kapacitetu nove političke garniture da vodi zemlju ka euroatlantskoj budućnosti.

U konačnici, iako se još ništa formalno nije promijenilo, signali iz Washingtona govore više nego riječi. Ako se Puljićeva saznanja pokažu tačnima, politička sudbina Milorada Dodika mogla bi biti ozbiljno ugrožena – ne putem sankcija, već kroz političku zamjenu i izolaciju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here