Evropski sud za ljudska prava u Strazburu nedavno je pokrenuo postupak koji se tiče Fadila Novalića i Fahrudina Solaka, ali nije donio konačnu presudu o njihovim žalbama. U vezi s ovim slučajem, agentica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, Monika Mijić, istakla je da je postupak na samom početku i da Sud tek razmatra predate tužbe. Ona je objasnila da je Evropski sud pravnim zastupnicima BiH dostavio aplikacije podnesene od strane Novalića i Solaka, te da se od sada očekuje razmjena izjašnjenja između svih uključenih strana.

Bitno je razumjeti da, iako su se na pojedinim portalima pojavile informacije da je Sud navodno već presudio u korist Novalića i Solaka, to nije tačno. Kako je pojasnila Mijić, Sud još nije donio odluku jer se prvo mora sprovesti formalni postupak koji uključuje nekoliko koraka:

  • Razmjenu izjašnjenja stranaka uključenih u postupak

  • Mogućnost postizanja sporazuma između Bosne i Hercegovine i podnosilaca tužbe

  • Odluku Suda o tome hoće li biti potrebna javna rasprava ili neće

Mijić je navela da je rasprava u Sudu zakazana samo u posebnim slučajevima, kada se procijeni da je predmet složen ili ako postupak ide pred Veliko vijeće Suda. S obzirom na okolnosti, smatra da do rasprave vjerovatno neće doći jer je uobičajena praksa da se pokušaju riješiti sporovi kroz sporazume.

Ova situacija naglašava da je proces u vezi sa žalbama Novalića i Solaka u ranoj fazi i da se konačna odluka Evropskog suda za ljudska prava neće donijeti prije kraja 2025. godine. Sud je, prema pravilima, tražio od Bosne i Hercegovine da se izjasni o predmetu, te da pokuša postići dogovor sa aplikantima kako bi se izbjegla daljnja sudska procedura.

Možemo navesti ključne tačke dosadašnjeg postupka i očekivanja:

  1. Evropski sud za ljudska prava tek je primio žalbe i dostavio ih pravnim zastupnicima BiH.

  2. Postupak uključuje razmjenu izjašnjenja između stranaka u slučaju.

  3. BiH je pozvana da pokuša postići sporazum sa podnosiocima tužbi.

  4. Moguće je da neće biti održana javna rasprava, osim ako Sud ne procijeni da je to potrebno.

  5. Konačna odluka se ne očekuje prije kraja tekuće godine.

Ova procedura je uobičajena kod predmeta koji se vode pred Evropskim sudom za ljudska prava i ima za cilj da omogući efikasnije rješavanje sporova, prije nego što Sud donese konačnu presudu.

Važno je naglasiti da su Fadil Novalić i Fahrudin Solak osobe koje su predmetom ovog postupka, a njihovi predstavnici u BiH još nisu dobili pravno obavezujuću odluku. Takođe, javnost bi trebalo da prati zvanične izvore i saopštenja nadležnih institucija, jer se često dešava da se u medijima pojavljuju nepotpune ili netačne informacije.

U zaključku, ovaj slučaj pokazuje koliko je pravni proces u ovakvim složenim predmetima dug i zahteva strpljenje svih uključenih strana. Evropski sud za ljudska prava funkcioniše prema jasno utvrđenim pravilima i standardima, a cilj je obezbijediti pravično suđenje i zaštitu osnovnih ljudskih prava svih građana. Tek kada se završi kompletan proces razmjene dokumenata i eventualnih pregovora, može se očekivati i konačna odluka Suda.

Ovaj slučaj također ističe važnost uloge državnih predstavnika i pravnih stručnjaka koji zastupaju interese Bosne i Hercegovine pred međunarodnim institucijama, kao i značaj transparentnosti u komunikaciji sa javnošću. Na taj način građani mogu biti informisani o stvarnom stanju postupaka koji se tiču važnih ličnosti i značajnih pitanja pravde.

Pored svega navedenog, važno je istaći da će dalji tok postupka u Strazburu imati značajne implikacije ne samo za same aplikante, već i za pravni sistem Bosne i Hercegovine. Ova situacija može poslužiti kao presedan u shvatanju kako se pristupa pitanjima zaštite ljudskih prava u našoj zemlji, ali i ukazati na potrebu za dodatnim jačanjem pravne prakse i institucionalne saradnje. Jasno je da će transparentnost i pravovremeno informisanje javnosti igrati ključnu ulogu u održavanju poverenja građana u pravosudni sistem i evropske institucije, čime se doprinosi i stabilnosti pravnog okvira na nacionalnom nivou.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here