U okviru međunarodne operacije usmjerene na suzbijanje trgovine ljudima, policija u Bosni i Hercegovini spriječila je ozbiljan pokušaj prisilnog braka maloljetne djevojčice, čime je, u saradnji sa stranim agencijama, još jednom potvrđena važnost proaktivnog pristupa u borbi protiv modernih oblika ropstva. Ova operacija bila je dio šireg okvira aktivnosti koje su sprovedene u više evropskih zemalja s ciljem zaštite najranjivijih društvenih grupa – posebno djece.

Šestodnevna akcija, vođena pod kodnim imenom „Globalni lanac“, realizovana je između 1. i 6. jula. Nositelji operacije bile su Austrija i Rumunija, uz direktnu podršku Europola, Frontexa i Interpola, dok je na terenu učestvovalo oko 15.000 pripadnika sigurnosnih i inspekcijskih službi iz čak 43 zemlje. Jedan od ključnih ciljeva ove operacije bio je da se detektuju i spriječe različiti oblici trgovine ljudima, među kojima su:

  • seksualna eksploatacija,

  • prisilni rad,

  • prosjačenje,

  • prisilni brakovi,

  • i korištenje osoba za počinjenje krivičnih djela.

Prema podacima Europola, rezultat ove opsežne međunarodne akcije je zaštita 1.194 potencijalne žrtve, kao i hapšenje 158 osumnjičenih osoba. Takođe, u sklopu daljih istraga identifikovano je dodatnih 205 lica osumnjičenih za povezanost s trgovinom ljudima. Istaknuto je da je efikasnost ove operacije direktno zavisila od saradnje između nacionalnih policijskih tijela i međunarodnih bezbjednosnih agencija, što je još jednom pokazalo značaj integrisanog i koordiniranog odgovora na globalne prijetnje.

U okviru svojih aktivnosti u BiH, MUP Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) je intervenisao u više pojedinačnih slučajeva, ali se posebno izdvaja slučaj koji se odnosi na pokušaj prisilnog braka djevojčice, što je izazvalo posebnu zabrinutost. Policija je, postupajući po operativnim informacijama, otkrila da su roditelji maloljetnice planirali tzv. „prosidbu“ bez njenog pristanka, pravdajući tu namjeru pozivanjem na tradicionalna pravila, s dodatnom sumnjom da su imali za cilj i materijalnu dobit.

Nakon razgovora s djevojčicom, policija je utvrdila osnovanost sumnji o prisiljavanju. Hitno su sprovedene mjere u skladu sa zakonskim procedurama, a maloljetna žrtva je odmah izmještena iz rizičnog okruženja i smještena u sigurnu kuću, u saradnji sa socijalnim službama. Time je omogućena fizička i psihološka zaštita djeteta, kao i dalja evaluacija njenog slučaja od strane nadležnih institucija.

Ovaj slučaj naglašava nekoliko ključnih aspekata u borbi protiv trgovine ljudima:

  1. Prevencija – Pravovremeno postupanje po operativnim informacijama omogućilo je da se zločin spriječi prije nego što se realizuje.

  2. Zaštita žrtava – Prioritet se daje sigurnosti, dostojanstvu i integritetu osoba koje su pretrpjele ili mogle pretrpjeti zlostavljanje.

  3. Zajednička odgovornost – Saradnja između lokalnih i međunarodnih agencija pokazala se kao ključna u borbi protiv kompleksnih mreža kriminala.

  4. Uloga zajednice – MUP HNK pozvao je građane da budu aktivni učesnici u zaštiti djece i ranjivih osoba, te da prijave svaku sumnju na iskorištavanje ili prisilu.

Poseban naglasak stavljen je na važnost poštovanja ljudskih prava i dječje zaštite, što su prioriteti koji ne smiju biti dovedeni u pitanje bez obzira na društvene ili kulturne okolnosti. U ovom kontekstu, upotreba tzv. običajnih normi kao opravdanja za kršenje prava maloljetnika ne može biti ni pravno ni moralno prihvatljiva.

Policija i druge nadležne institucije ponavljaju da je reakcija zajednice često presudna u ranom otkrivanju i sprečavanju ovakvih pojava. Stoga je svaki pojedinac pozvan da ne ćuti pred sumnjom na trgovinu ljudima, već da pravovremeno reaguje i prijavi nadležnim organima svako ponašanje koje ukazuje na prisilu, zloupotrebu ili eksploataciju.

Kroz konkretne intervencije kao što je ova u HNK-u, Bosna i Hercegovina potvrđuje svoju opredijeljenost da se uhvati u koštac sa problemom koji pogađa hiljade ljudi širom svijeta. Uspješno sprovedene akcije rezultat su ozbiljnog rada, saradnje i odlučnosti da se prepozna i zaustavi zločin koji nerijetko ostaje u sjeni – sve dok nije prekasno. Zato i jeste važno djelovati brzo, odlučno i bez kompromisa, kada su u pitanju prava onih koji ih sami ne mogu zaštititi – naročito djece.

Ovaj slučaj predstavlja snažan podsjetnik da trgovina ljudima i dalje postoji i poprima sve perfidnije oblike, često se skrivajući iza tradicije, običaja ili ekonomskih opravdanja. No, iza tih izgovora stoje stvarne sudbine onih koji su lišeni slobode, izbora i dostojanstva. Zato je ključno da se društvo u cjelini, uključujući obrazovne institucije, medije, vjerske zajednice i lokalne zajednice, aktivno uključi u prevenciju, edukaciju i osnaživanje javnosti. Borba protiv modernog ropstva nije zadatak samo policije ili institucija – to je zajednički izazov kojem moramo pristupiti solidarno, hrabro i odlučno. Samo tako možemo stvoriti okruženje u kojem će svaki pokušaj eksploatacije naići na jasan, organizovan i nepopustljiv odgovor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here