U povodu tridesete godišnjice jednog od najstrašnijih događaja u modernoj evropskoj istoriji, bivša premijerka Hrvatske, Jadranka Kosor, emotivno je reagovala na obilježavanje genocida u Srebrenici, izražavajući snažno ljudsko i moralno stajalište. Njena poruka, objavljena povodom tog dana, snažno je osudila mržnju i zlo koji su, kako navodi, uzrokovali zločine koji su kasnije pravosnažno okvalifikovani kao genocid. Ona je posebno istakla poštovanje prema majkama Srebrenice, nazivajući ih „simbolima patnje i hrabrosti“.

Njeno saopštenje podsjeća javnost da zločin koji se dogodio 11. jula 1995. godine, kada je više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka ubijeno na području Srebrenice, nije samo pitanje prošlosti, već i moralni test za sadašnjost. U njenim riječima se osjeća duboka svijest o tome da zlo koje je tada vladalo nije bilo izolovano ni slučajno – već posljedica duboko ukorijenjene netrpeljivosti prema drugima, zasnovane na etničkim, vjerskim i kulturnim razlikama.

Kosor u svojoj objavi ne upire prst u konkretne političke aktere, ali jasno implicira da su uzroci tragedije sadržani u:

  • Mržnji prema drugima i drugačijima

  • Ideološki motivisanom nasilju

  • Djelovanju snaga koje su svjesno sprovodile etničko čišćenje

  • Sistematskom ignorisanju upozorenja i nepravovremenom reagovanju međunarodne zajednice

Ona svojim riječima ne traži osvetu, već poštovanje prema žrtvama, istinu, i odgovornost. Poruka nosi snažan humanistički ton, izražen kroz njeno poklonjenje „majkama Srebrenice“, koje već tri decenije svojim dostojanstvom i odlučnošću čuvaju sjećanje na najmilije, insistirajući na pravdi i istini.

Dok javnost upija ove poruke, u Memorijalnom centru Potočari odvijao se još jedan u nizu mučnih, ali dostojanstvenih činova kolektivnog oproštaja. Obavljena je dženaza za sedam novoidentifikovanih žrtava genocida. Ovaj čin je predvodio reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Husein-ef. Kavazović, nakon čega su posmrtni ostaci preneseni do njihovih konačnih počivališta.

U Potočarima su danas ukopani:

  1. Senajid (Husein) Avdić, rođen 1976.

  2. Hariz (Ramiz) Mujić, rođen 1976.

  3. Fata (Huso) Bektić, rođena 1928.

  4. Hasib (Adem) Omerović, rođen 1961.

  5. Sejdalija (Alija) Alić, rođen 1961.

  6. Rifet (Mustafa) Gabeljić, rođen 1964.

  7. Amir (Ibrahim) Mujčić, rođen 1964.

Svako od ovih imena ne predstavlja samo pojedinca, već podsjetnik na cijelu generaciju ljudi čije su sudbine nasilno prekinute. Među njima je i žena – Fata Bektić – čije prisustvo na spisku žrtava podsjeća da genocid nije birao samo muškarce i dječake, već je svojom brutalnošću zahvatio i žene, starce i čitave porodice.

Obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici, kao i Dan žalosti koji je 11. jula 2025. godine proglašen na području Federacije Bosne i Hercegovine, nisu samo formalni datumi. Oni predstavljaju javno i institucionalno priznanje da se sjećanje mora njegovati, da pravda ne smije imati rok trajanja i da je dužnost sadašnjih i budućih generacija da spriječe revizionizam.

Jadranka Kosor u tom kontekstu izdvaja se kao jedna od rijetkih političkih figura iz regiona koja bez rezerve priznaje težinu počinjenog zločina i čini ono što je danas rijetko – iskreno izražava ljudsko poštovanje prema žrtvama i njihovim porodicama, bez relativizacije, bez izbjegavanja riječi „genocid“, i bez potrebe da balansira političke interese.

U vremenu kada se mnogi lideri odlučuju na šutnju ili na diplomatski izbalansirane izjave koje često izostavljaju suštinu, Kosor istupa s porukom koja je kratka, ali moćna: mržnja i zlo su uzroci tragedije, a istina i pravda su jedini put ka iscjeljenju.

Ona svojim pristupom podsjeća da je prepoznavanje genocida ne samo pitanje prava, već i moralne zrelosti jednog društva. U njenim riječima nema kalkulacije, već jasan stav: zločin se mora nazvati pravim imenom, a žrtve moraju biti priznate.

U zaključku, poruke poput one koju je uputila Jadranka Kosor ne treba posmatrati samo kao politička saopštenja, već kao svjetionike u vremenu u kojem istina često biva zamagljena političkim interesima. Njena izjava je podsjetnik da empatija, priznanje krivice i solidarnost sa žrtvama ne znače slabost – već snagu karaktera i hrabrost savjesti.

Hvala Vam na čitanju!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here