U najnovijem javnom istupu Jelene Trivić, predsjednice političkog pokreta Narodni front, oštro je kritikovana retorika i ponašanje političkih saveznika i medijskih pristalica Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske. Njeno reagovanje dolazi nakon što je dio javnosti odlazak Dodika u Tužilaštvo i Sud Bosne i Hercegovine opisao kao navodni “državnički potez”, što je Trivićeva ocijenila kao apsurdnu glorifikaciju političkog manevra nastalog iz očite prisile.

Trivićeva ukazuje na niz kontradiktornosti koje su, prema njenom mišljenju, namjerno ignorisane od strane tzv. Dodikovih poltrona. Njena ključna poruka jeste da se cijeli slučaj oko Dodikove predaje pravosuđu BiH pokušava predstaviti kao čin hrabrosti i državničke odgovornosti, dok se u stvarnosti radi o pokušaju izbjegavanja pravosudnih posljedica kroz političke nagodbe.

Posebno oštro se osvrnula na sljedeće aspekte situacije:

  • Zloupotrebu institucija, ukazujući da je stotine pripadnika MUP-a Republike Srpske bilo faktički stavljeno u funkciju Dodikove lične zaštite, dok se on skrivao od poziva Tužilaštva BiH.

  • Pogrešno tumačenje zakonskih okolnosti, ističući da se potjernica protiv Dodika nije odnosila na njegovu prvostepenu presudu, već na neodazivanje na saslušanje u vezi s novim zakonima donesenim 27. februara 2025. godine.

  • Licemjerstvo političkih pristalica, koje su – prema njenim riječima – spremne svaku situaciju predstaviti kao herojski čin, uključujući i, kako ironično navodi, Dodikovo pjevanje pod šatorima.

Pored toga, Trivićeva se osvrnula i na pitanje disciplinovanja srpskih kadrova u institucijama BiH. Podsjetila je javnost na prethodne Dodikove izjave kojima je pozivao na povlačenje svih Srba iz pravosudnih i bezbjednosnih struktura na državnom nivou, uz prijetnje odmazdom i konfiskacijom imovine onima koji ne poslušaju. Postavlja pitanje: da li sada isti ti ljudi mogu bez straha da se vrate na posao, ili je i to, kao i mnogo toga ranije, bila samo prazna prijetnja zarad političkih poena.

U ovom kontekstu ona kritikuje i način na koji se namjerno zamagljuju činjenice, pokušavajući da se zamjene teze. Umjesto da se govori o razlozima zbog kojih je potjernica raspisana, fokus se preusmjerava na navodni “pristojan čin” Dodikovog odazivanja na saslušanje, iako je to došlo tek nakon dužeg skrivanja i očigledne političke nagodbe. Time, tvrdi ona, poniženi nisu samo zakoni države, već i svi građani koji očekuju pravdu.

U svom oštrom i direktnom stilu, Trivićeva je jasno dala do znanja da:

  1. Politička propaganda pokušava zamijeniti stvarnost – sve što se ne uklapa u narativ o Dodikovoj tobožnjoj državničkoj zrelosti se ignorira.

  2. Pravosuđe ne smije postati sredstvo političkih kalkulacija, posebno ne u trenutku kada se vodi proces koji traje više od godinu i po dana.

  3. Politička nagodba ne može zamijeniti pravosnažnu presudu, niti može izbrisati činjenicu da se radi o osobi koja se mjesecima opirala pozivima državnih organa.

Trivićeva ironično zaključuje da samo još fali da neko progura priču kako je i Dodikovo pjevanje pod šatorom – nova forma državničkog djelovanja. Time želi da naglasi koliko je daleko otišla propagandna mašinerija u pokušaju da potpuno izokrene stvarnost i predstavi očigledan poraz kao pobjedu.

Ova izjava Jelenе Trivić ne samo da je izazvala reakcije, već otvara i važna pitanja o:

  • Stanju političke odgovornosti u Republici Srpskoj;

  • Funkcionisanju pravosuđa pod pritiskom političkih interesa;

  • Zloupotrebi policijskih i bezbjednosnih struktura u privatne svrhe;

  • Položaju srpskih kadrova u državnim institucijama BiH koji su često uhvaćeni između političke lojalnosti i profesionalne odgovornosti.

U vremenu kada su institucije često kompromitovane, a političke elite nastoje preoblikovati realnost u skladu sa sopstvenim interesima, glasovi koji pozivaju na razumnost, zakonitost i odgovornost, poput ovog Trivićeve, postaju posebno važni. Bez kritičkog osvrtanja na dešavanja i pozivanja na transparentnost, društvo ne može napredovati ni politički, ni pravno. Pitanje ostaje – da li će nadležni organi zaista sprovesti zakon do kraja ili će se sve ponovo završiti u atmosferi političkih kalkulacija i javne manipulacije?

Hvala Vam na čitanju

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here