Predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić, jasno i oštro je izrazila svoje nezadovoljstvo nakon što je Milorad Dodik, lider Republike Srpske, pristupio Tužilaštvu Bosne i Hercegovine. Prema njenim riječima, ovaj potez predstavlja još jedno poniženje za interese Republike Srpske, koje je Dodik svojim djelovanjem ponovo učinio. Trivić je naglasila da je njena stranka dosljedno odbijala podržati sve one odluke koje je u Narodnoj skupštini Republike Srpske donosila vladajuća većina, a koje su imale za cilj osporavanje nadležnosti državnih institucija na državnom nivou.
U svom saopćenju za javnost, Jelena Trivić je jasno istakla da Narodni front nije podržavao nijedan zakon, odluku ili akt koji je vlast, predvođena Dodikom, predložila od početka političke krize koja je nastupila u junu 2023. godine. Ovaj podatak ukazuje na stalni nesklad između opozicije i vladajuće strukture, posebno u pogledu odnosa prema institucijama Bosne i Hercegovine.
Trivić je dodatno komentarisala ponašanje Milorada Dodika, ističući da nije iznenađena njegovim potezima jer je on, kako kaže, poznat po trgovini političkim interesima. Ona je istakla da je njegova spremnost na kompromis, pa čak i na žrtvovanje interesa Republike Srpske, nešto što je očekivano s obzirom na njegove prethodne poteze, posebno one iz 2022. godine koje je opisala kao „manje tehničke nepravilnosti“. Na ovaj način, Trivić naglašava kako Dodik ne bira sredstva u ostvarivanju svojih političkih ciljeva, pa ni ako to znači da mora žrtvovati interese entiteta kojem formalno pripada.
Posebno je zanimljiv njen osvrt na stanje opozicije u Republici Srpskoj. Trivić ističe da je neophodno da borba protiv vladajuće vlasti bude uporna, principijelna i nezavisna od bilo kakvih spoljašnjih uticaja. Prema njenom mišljenju, opozicija ne smije da računa na to da će Dodik sam podnijeti ostavku ili da će ga ukloniti neka treća strana, već mora da ostane dosljedna i snažna u svom političkom djelovanju. Ovo ukazuje na potrebu za samostalnošću i autonomijom opozicionog djelovanja bez oslanjanja na spoljnu pomoć ili nadu u promjene koje dolaze izvana.
U saopćenju Trivić jasno poručuje da je Milorad Dodik spreman da koristi sve dostupne resurse, uključujući javna sredstva i novac građana Republike Srpske, kako bi očuvao svoju vlast i lične privilegije. Ovo ukazuje na to da je politička borba u entitetu postala izrazito surova i da postoje jaki interesi koji će se braniti po svaku cijenu.
Da sumiramo najvažnije tačke koje je Jelena Trivić iznijela u svojoj reakciji:
-
Njena stranka nije podržavala nijednu odluku vladajuće većine u Narodnoj skupštini RS vezanu za osporavanje nadležnosti državnih institucija.
-
Dolazak Dodika u Tužilaštvo BiH tumači kao priznanje nadležnosti Suda i Tužilaštva BiH, i time poniženje interesa Republike Srpske.
-
Dodik je poznat po političkoj trgovini i spremnosti da žrtvuje interese Republike Srpske radi vlastitih ciljeva.
-
Opozicija mora ostati dosljedna, istrajna i nezavisna u borbi protiv vlasti, bez oslanjanja na vanjske faktore.
-
Vladajući koriste javna sredstva za očuvanje svoje moći, što dodatno otežava političku situaciju u entitetu.
Ovakav stav Jelene Trivić jasno pokazuje dubinu neslaganja unutar političkog života Republike Srpske, te otkriva koliko su podijeljene političke snage u vezi sa ključnim pitanjima suvereniteta i odnosa prema državnim institucijama. Njena oštra kritika Dodika i vladajuće većine ukazuje na to da će politička klima u ovom entitetu ostati napeta, sa jasnim pozivom opoziciji da se ne povuče i da nastavi sa borbom za drugačiju budućnost.
U zaključku, stav Jelene Trivić naglašava kako je današnja politička scena u Republici Srpskoj obilježena dubokim sukobima i problemima u odnosu na pravni i politički poredak Bosne i Hercegovine. Njena poruka opoziciji jeste da je sada ključni trenutak za zbijanje redova i dosljedno djelovanje, jer samo takav pristup može donijeti promjene koje građani entiteta očekuju. Bez toga, kako upozorava Trivić, vlast će nastaviti da koristi sve svoje resurse kako bi sačuvala status quo, ostavljajući budućnost Republike Srpske u neizvjesnosti.