Dana 3. jula, u Narodnoj skupštini Republike Srpske dogodio se incident koji je izazvao značajnu pažnju javnosti. Nebojša Vukanović, narodni poslanik i predsjednik Kluba „Za pravdu i red“, bio je udaljen sa 15. redovne sjednice Narodne skupštine RS-a. Ovu odluku je predložio predsjednik Skupštine, Nenad Stevandić, pozivajući se na član 160, stav 3 Poslovnika o radu NSRS, koji mu omogućava da bez pretresa izrekne mjeru udaljenja poslanika do završetka zasjedanja.
Za ovu odluku glasalo je 44 od ukupno 62 prisutna poslanika, čime je jasno pokazano da postoji većinska podrška Stevandićevom prijedlogu. Stevandić je istakao da je odluka donesena nakon niza incidenata i uvreda koje je, kako tvrdi, doživio od Nebojše Vukanovića u proteklim danima, uključujući i jedan naročito problematičan događaj tokom sjednice Kolegijuma.
Predsjednik Skupštine obrazložio je razloge udaljenja navodeći da je njegova dužnost da zaštiti dignitet Narodne skupštine i da ne može tolerisati ponašanje koje uključuje vrijeđanje, rušenje stolica i narušavanje reda. Takođe, napomenuo je da eventualne sankcije za fizičke napade treba da rješava Tužilaštvo, čime je pokušao da jasno razdvoji nadležnosti i ukazao na ozbiljnost situacije.
Tokom samog glasanja i donošenja odluke, Nebojša Vukanović je reagovao burno i oštro osporavao Stevandićevo pravo da ga udalji sa sjednice, navodeći da događaji na koje se poziva nisu odigrani unutar same Skupštine. On je takođe zahtijevao izvinjenje od Stevandića zbog navoda da su poslanici „psihički bolesnici“ i optužbi koje su se, prema njegovim riječima, decenijama gomilale.
Nakon što je odluka o njegovom udaljenju usvojena, Vukanović je odbio da napusti skupštinsku salu, što je izazvalo dodatnu tenziju i verbalni sukob sa predsjednikom Skupštine. On je upitao Stevandića: „Ko si ti ovdje bolan? Ko si ti da mene izbacuješ?“, na šta mu je Stevandić odgovorio sa autoritetom: „Molim obezbjeđenje da izvede Vukanovića. Ja sam predsjednik Narodne skupštine, a ti si mali nasilnik i primitivac.“ Iako je obezbjeđenje pozvano, Vukanović je nastavio da odbija napuštanje sale, uz povike: „Ne možete mi ništa pa me izbacujete. Ubiću vas istinom sve.“
Ova scena jasno ilustrira duboke političke podjele i napetosti koje vladaju u NSRS, gdje sukobi između pojedinih aktera često prerastaju u otvorene konfrontacije koje ugrožavaju rad institucije. Sukob između Stevandića i Vukanovića nije nov, ali je ovaj događaj dodatno eskalirao, ukazujući na nerješene političke razmirice i lične animozitete unutar parlamenta.
Ključni momenti događaja mogu se sažeti na sljedeći način:
-
Predsjednik Skupštine Nenad Stevandić predlaže udaljenje Nebojše Vukanovića zbog narušavanja reda i uvreda.
-
Za odluku o udaljenju glasa većina poslanika – 44 od 62 prisutna.
-
Vukanović osporava legitimitet odluke i zahtijeva izvinjenje.
-
Nakon usvajanja odluke, odbija da napusti salu i nastavlja verbalni sukob sa Stevandićem.
-
Stevandić poziva obezbjeđenje da ga ukloni, dok Vukanović najavljuje da će „ubiti istinom sve“ što ukazuje na njegovu borbenost i spremnost da se bori riječima i argumentima.
Ovaj incident oslikava ne samo političke sukobe unutar Narodne skupštine, već i šire probleme u funkcionisanju parlamentarizma u Republici Srpskoj. Često se dešava da lični animoziteti i političke tenzije nadvladaju parlamentarne procedure, što može ugroziti ne samo rad institucije već i povjerenje građana u demokratske procese.
U zaključku, ovaj događaj pokazuje koliko su političke tenzije u NSRS izražene i koliko je teško održati red i dostojanstvo u parlamentu. Istovremeno, ponašanje Nebojše Vukanovića i njegova izjava o „ubijanju istinom“ nagovještavaju da će politička borba ostati žestoka i da će sukobi unutar skupštinskih klupa i dalje biti dio svakodnevnice. Da bi se prevazišle ovakve situacije, neophodno je da sve strane pokažu odgovornost, poštuju procedure i da se fokusiraju na dijalog i rješavanje nesuglasica na konstruktivan način, što bi na kraju koristilo kako samim poslanicima, tako i građanima Republike Srpske.
U svjetlu ovih događaja, jasno je da će dalji razvoj političke situacije u Narodnoj skupštini RS zavisiti od sposobnosti njenih aktera da prevaziđu lične sukobe i usmjere energiju ka konstruktivnoj saradnji. Ukoliko se ovakvi incidenti nastave, postoji rizik da će institucija dodatno izgubiti kredibilitet, što bi imalo negativne posljedice po stabilnost i demokratski razvoj u regionu. Stoga je neophodno da se uspostavi dijalog zasnovan na poštovanju i pravilima parlamentarnog ponašanja, kako bi Narodna skupština mogla efikasno ispunjavati svoje dužnosti.