Izraelske vlasti ponovo su se našle na meti oštrih kritika nakon što su, prema pisanju uglednog francuskog lista Le Monde, zaplijenile adaptirano mlijeko za bebe koje je američka doktorica nosila kao humanitarnu pomoć za stanovništvo Gaze. Ovaj incident dodatno pojačava optužbe da Izrael koristi glad kao ratno oružje u razorene palestinske enklave.
Incident se dogodio krajem juna na graničnom prelazu Allenby, između Jordana i okupirane Zapadne obale. Američka ljekarka, koja je putovala s medicinskim konvojem, nosila je formulu za dojenčad, gazu i osnovne medicinske potrepštine, ali su izraelske snage zaplijenile upravo ono najpotrebnije – mlijeko za bebe.

“Ne postoji drugo objašnjenje osim – glad kao oružje rata”
Diana Nazzal, palestinsko-njemačka hirurginja koja je koordinirala humanitarnu misiju, oštro je osudila postupak izraelskih vlasti:
– Koje drugo objašnjenje postoji osim da se glad koristi kao oružje rata u toku genocida u Gazi? – izjavila je Nazzal za Le Monde.
Ove optužbe dolaze u trenutku kada sve veći broj izvještaja humanitarnih organizacija i zdravstvenih radnika govori o alarmantnom rastu broja djece koja umiru od pothranjenosti. Posebno ugrožene su prijevremeno rođene bebe i djeca s intolerancijom na laktozu, za koje je adaptirano mlijeko često jedini izvor prehrane.
Nedostatak adaptiranog mlijeka – smrtonosna posljedica blokade
Uprkos tvrdnjama izraelske vojske i njene Koordinacione jedinice za aktivnosti vlade na okupiranim teritorijama (COGAT) da je od 19. maja omogućena isporuka više od 1.000 tona hrane za bebe, dokazi s terena govore drugačije.
Ahmad al-Farra, šef pedijatrije u bolnici Nasser u Khan Yunisu, izjavio je da su zalihe specijaliziranih formula gotovo potpuno iscrpljene, a zdravstveni radnici upozoravaju da je situacija “kritična”.
– Majke su pod stresom, pothranjene, mnoge su izgubile sposobnost dojenja, a alternativa ne postoji – upozorava jedan od lokalnih ljekara.
Napadi na konvoje i humanitarnu pomoć
Osim zapljene adaptiranog mlijeka, Le Monde navodi i da su izraelske snage nedavno napale konvoj Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), što dodatno otežava dostavu pomoći i povećava rizike za medicinsko osoblje i civile prenosi hayat