Zavist – ta tiha bolest srca koja izjeda dušu iznutra i nanosi štetu ne samo onome ko je osjeća, već i onome kome je usmjerena. U islamskom učenju, zavist (hasad) se smatra jednim od najopasnijih duhovnih oboljenja koje može zadesiti vjernika. Zašto je zavist toliko opasna? Kako prepoznati znakove zavisti kod sebe i drugih? Koje mjere zaštite nam nudi islam? U ovom članku istražujemo šta Kur’an i Sunnet kažu o zavisti i kako se možemo zaštititi od njenih štetnih efekata.

Šta je zavist prema islamskom učenju?

U islamskoj terminologiji, zavist (hasad) se definira kao želja da neko izgubi blagodat koju posjeduje, bez obzira da li zavidnik želi tu blagodat za sebe ili ne. Ovo je različito od pojma “gibta”, što je divljenje nečemu što drugi posjeduje i želja da i mi imamo isto, bez želje da ta osoba izgubi svoju blagodat.

Poslanik Muhammed s.a.w.s. je upozorio na opasnost zavisti rekavši: “Čuvajte se zavisti, jer zavist jede dobra djela kao što vatra jede drva.” (Ebu Davud)

U Kur’anu, Allah dž.š. nas uči da tražimo utočište od “zavidljivca kad zavist pokazuje” u suri El-Felek (113:5), što ukazuje na ozbiljnost ove osobine i njene potencijalne štete.

Zašto je zavist toliko opasna?

Zavist je opasna iz više razloga:

  1. Negira Allahovu mudrost i odredbu: Kada zavidimo drugima na onome što imaju, indirektno negiramo Allahovu mudrost u raspodjeli blagodati među Njegovim stvorenjima.

  2. Uništava naša dobra djela: Kao što hadis navodi, zavist “jede” naša dobra djela, poništavajući nagrade koje bismo inače dobili.

  3. Uzrokuje duhovnu i emocionalnu patnju: Zavidna osoba neprestano pati zbog tuđe sreće i uspjeha, što vodi ka nezadovoljstvu, gorčini i depresiji.

  4. Može dovesti do drugih grijeha: Zavist često vodi ka ogovaranju, klevetanju, laganju i drugim grijesima koji dodatno narušavaju našu duhovnu dobrobit.

  5. Narušava društvene veze: Zavist razara bratstvo i jedinstvo među muslimanima, stvarajući neprijateljstvo i razdor.

Imam Ibn Kajjim el-Dževzijje je rekao: “Zavidnik je neprijatelj Allahove blagodati prema Njegovim robovima. On je nezadovoljan onim što je Allah odredio i raspodijelio među Svojim stvorenjima.”

Kako prepoznati znakove zavisti?

Zavist se može manifestirati na različite načine, i važno je prepoznati njene znakove kako kod sebe, tako i kod drugih:

Znakovi zavisti kod sebe:

  1. Nelagoda pri tuđem uspjehu: Osjećate nelagodu ili tugu kada čujete o uspjehu ili sreći drugih.

  2. Olakšanje pri tuđem neuspjehu: Osjećate olakšanje ili zadovoljstvo kada neko doživi neuspjeh ili gubitak.

  3. Umanjivanje tuđih dostignuća: Često pokušavate umanjiti ili obezvrijediti tuđe uspjehe i dostignuća.

  4. Konstantno poređenje: Neprestano se poredite s drugima i osjećate se loše kada oni imaju nešto što vi nemate.

  5. Negativne misli: Imate česte negativne misli o osobama kojima zavidite.

Znakovi zavisti kod drugih:

  1. Lažne pohvale: Osoba vas hvali, ali osjećate da te pohvale nisu iskrene.

  2. Ogovaranje: Osoba često govori negativno o vama iza vaših leđa.

  3. Izbjegavanje: Osoba vas izbjegava, posebno nakon vašeg uspjeha.

  4. Kritikovanje: Osoba pretjerano kritikuje vaše postupke ili dostignuća, često bez opravdanog razloga.

  5. Radost pri vašem neuspjehu: Osoba pokazuje suptilne znakove zadovoljstva kada doživite neuspjeh.

Imam Gazali je rekao: “Zavidnik je onaj koji pati zbog Allahovih blagodati prema drugima. On želi da te blagodati nestanu, čak i ako on sam od toga nema koristi.”

Kako se zaštititi od zavisti prema islamskom učenju?

Islam nudi brojne metode zaštite od zavisti, kako za one koji su meta zavisti, tako i za one koji osjećaju zavist:

Za one koji su meta zavisti:

  1. Učenje zaštitnih dova: Redovno učenje sura El-Felek i En-Nas (Mu’avvizetejn), posebno ujutro i navečer, pruža zaštitu od zavisti i drugih zala.

  2. Skrivanje blagodati: Poslanik s.a.w.s. je savjetovao da se blagodati drže u tajnosti: “Pomozite si u ispunjavanju potreba tajnošću, jer svaki onaj koji je blagoslovljen biva zaviden.” (Taberani)

  3. Davanje sadake: Davanje milostinje (sadaka) otklanja nesreću i štiti od zavisti.

  4. Učenje bismille: Izgovaranje “Bismillahi-l-ledhi la jedurru me’asmihi shej’un fi-l-erdi ve la fi-s-semai ve huve-s-semi’ul-‘alim” (U ime Allaha s čijim imenom ne može nauditi ništa na Zemlji niti na nebu, i On sve čuje i sve zna) tri puta ujutro i navečer pruža zaštitu.

  5. Pouzdanje u Allaha: Čvrsto vjerovanje da je Allah dž.š. jedini koji može zaštititi od svakog zla, uključujući i zavist.

Za one koji osjećaju zavist:

  1. Traženje utočišta kod Allaha: Kada osjetite zavist, odmah tražite utočište kod Allaha dž.š. od šejtana i molite za čisto srce.

  2. Čišćenje srca: Radite na čišćenju srca kroz iskreno pokajanje (tevba), zikr i učenje Kur’ana.

  3. Prakticiranje gibte umjesto hasada: Umjesto zavisti, prakticirajte divljenje i pozitivno nadmetanje (gibta), želeći slične blagodati za sebe bez želje da ih drugi izgube.

  4. Razmišljanje o posljedicama: Razmislite o duhovnim i emocionalnim posljedicama zavisti na vas i vaša dobra djela.

  5. Razvijanje zahvalnosti: Fokusirajte se na blagodati koje vi imate i budite zahvalni Allahu dž.š. na njima.

Imam Ibn Tejmijje je rekao: “Lijek za zavist je da znaš da ona šteti tebi na ovom svijetu i da ne šteti onome kome zavidiš, te da ti umanjuje nagradu na ahiretu i donosi Allahovu srdžbu.”

Zašto je ovo važno?

Razumijevanje i borba protiv zavisti važni su iz više razloga:

  1. Duhovno zdravlje: Oslobađanje od zavisti ključno je za duhovno zdravlje i napredak vjernika.

  2. Društvena harmonija: Zajednica bez zavisti je harmonična i ujedinjena, što je cilj islamskog društva.

  3. Lični mir: Osoba koja je slobodna od zavisti uživa u unutrašnjem miru i zadovoljstvu.

  4. Zaštita od štete: Razumijevanje zavisti pomaže nam da se zaštitimo od njenih štetnih efekata.

  5. Ispravno vjerovanje: Borba protiv zavisti je dio ispravnog vjerovanja i pouzdanja u Allahovu mudrost i odredbu.

Primjeri iz islamske historije

Islamska historija bogata je primjerima koji ilustriraju opasnost zavisti i važnost zaštite od nje:

  1. Priča o Jusufu a.s.: Kur’an detaljno opisuje kako je zavist Jusufove braće dovela do toga da ga bace u bunar i prodaju kao roba. Ova priča pokazuje kako zavist može dovesti do teških grijeha i nepravde.

  2. Kabil i Habil: Prva ubistvo u historiji čovječanstva, kada je Kabil ubio svog brata Habila, bilo je motivirano zavišću.

  3. Poslanikovo s.a.w.s. upozorenje: Poslanik s.a.w.s. je često upozoravao svoje sljedbenike na opasnost zavisti, naglašavajući da je to jedna od karakteristika ranijih naroda koja je dovela do njihove propasti.

Praktični savjeti za svakodnevni život

Evo nekoliko praktičnih savjeta kako se boriti protiv zavisti u svakodnevnom životu:

  1. Razvijajte samosvijest: Redovno preispitujte svoje emocije i reakcije na tuđi uspjeh. Ako primijetite znakove zavisti, odmah se suočite s tim osjećanjima.

  2. Prakticirajte zahvalnost: Svakodnevno se zahvaljujte Allahu dž.š. na blagodatima koje imate, bez obzira koliko male bile.

  3. Čestitajte iskreno: Kada neko postigne uspjeh, iskreno mu čestitajte i radujte se njegovoj sreći.

  4. Učite dove zaštite: Redovno učite propisane dove zaštite, posebno ujutro i navečer.

  5. Tražite halal rizk: Fokusirajte se na zarađivanje halal opskrbe i vjerujte da će vam Allah dž.š. dati ono što je najbolje za vas.

  6. Družite se s dobrim ljudima: Birajte društvo bogobojaznih osoba koje vas inspiriraju da budete bolji, a ne onih koji potiču zavist i negativnost.

  7. Educirajte porodicu: Podučavajte svoju djecu i članove porodice o opasnostima zavisti i kako razviti zdrav odnos prema tuđem uspjehu.

Zaključak

Zavist je opasna bolest srca koja može nanijeti ogromnu štetu našem duhovnom i emocionalnom zdravlju, kao i našim odnosima s drugima. Islam nam nudi sveobuhvatan pristup za prepoznavanje, liječenje i zaštitu od zavisti.

Kroz redovno učenje Kur’ana, prakticiranje sunneta Poslanika s.a.w.s., čišćenje srca i razvijanje zahvalnosti, možemo se osloboditi okova zavisti i živjeti ispunjenim životom u skladu s islamskim učenjima.

Zapamtite riječi Poslanika s.a.w.s.: “Nijedan od vas neće istinski vjerovati dok ne bude želio svome bratu ono što želi samome sebi.” (Buhari i Muslim) Ovo je suština borbe protiv zavisti – razvijanje iskrene ljubavi i želje za dobrobiti naše braće i sestara u vjeri.

Neka nas Allah dž.š. zaštiti od zavisti drugih i očisti naša srca od zavisti prema drugima. Jer zaista, čisto srce je preduslov za uspjeh na ovom i budućem svijetu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here