Vlada Republike Hrvatske usvojila je odluku kojom se dodatna žurna humanitarna pomoć u iznosu od milion eura upućuje UNICEF-u za pomoć djeci i civilnom stanovništvu Gaze tokom 2025. godine. Ova odluka predstavlja snažan signal solidarnosti s najugroženijima i dolazi kao odgovor na apel UNICEF-a za povećanje međunarodne podrške.

U obrazloženju odluke navodi se da će sredstva biti usmjerena na osnovne i hitne potrebe djece i njihovih porodica, koje su posebno pogođene nastavkom oružanog sukoba i humanitarne krize u Gazi. UNICEF trenutno na terenu osigurava ključne usluge, uključujući:
-
zdravstvenu zaštitu kroz mobilne klinike,
-
liječenje pothranjenosti kod djece,
-
psihosocijalnu podršku onima koji su preživjeli traume,
-
sigurnu opskrbu pitkom vodom i sanitarnim čvorovima,
-
zaštitu djece od nasilja, zlostavljanja i eksploatacije,
-
direktnu novčanu pomoć porodicama koje su ostale bez osnovnih sredstava za život.
Prema podacima UNICEF-a, za 2025. godinu je potrebna suma od 716,5 miliona američkih dolara kako bi se odgovorilo na rastuće potrebe djece pogođene ratnim razaranjima, nestašicom osnovnih sredstava, izbjeglištvom i dugotrajnom nesigurnošću.
Hrvatska će ova sredstva osigurati preraspodjelom iz postojećeg budžeta Ministarstva vanjskih i evropskih poslova za 2025. godinu, uz uzimanje u obzir projekcija za 2026. i 2027. godinu, čime pokazuje dugoročnu opredijeljenost za pružanje humanitarne pomoći u kriznim žarištima prenosi hayat
Ova pomoć dolazi u trenutku kada su potrebe veće nego ikada, a broj djece bez pristupa osnovnim uslugama svakodnevno raste. Hrvatska, time, ne samo da učestvuje u međunarodnim naporima, nego i doprinosi očuvanju osnovnog ljudskog dostojanstva djece u ratom pogođenim područjima.