Bosna i Hercegovina se suočava sa sve izraženijim problemom nedostatka radne snage, a taj trend posebno dolazi do izražaja u sektorima poput ugostiteljstva, administracije i tehničkog održavanja. Kako domaća tržišta rada ne uspijevaju zadovoljiti potražnju, poslodavci sve češće okreću pogled prema studentskoj populaciji, koja pokazuje veliku spremnost za rad, ali i potrebu za dodatnim prihodom tokom školovanja.
Ova pojava sve više poprima sistemsku dimenziju, pa se studentima nude uslovi koji su do nedavno bili rezervisani samo za kvalifikovane radnike s dugogodišnjim iskustvom. Mjesečne plate koje prelaze 1.500 KM, konkurentne satnice od 6 KM, fleksibilni rasporedi i mogućnosti napredovanja postaju realna ponuda za mlade ljude koji žele spojiti obrazovanje s praktičnim radom.
Jedan od zapaženih primjera dolazi iz Sarajeva. Ugledni restoran iz glavnog grada objavio je oglas za poziciju kuhinjskog pomoćnika (m/ž), gdje se kandidatima nudi plata koja može dostići i 1.500 KM mjesečno. Posao je organizovan u smjenama, a radno iskustvo nije strogo zahtijevano, što ga čini idealnim za studente i mlade osobe koje žele steći prva profesionalna iskustva, a zainteresovani se mogu prijaviti putem dostupnog online obrasca kod Studomat platforme za posao.

Slična situacija je i u tehničkom sektoru. Sarajevska firma za higijensko i tehničko održavanje objekata širom Federacije BiH pokrenula je kampanju zapošljavanja studenata, nudeći početnu satnicu od 6 KM, uz jasnu mogućnost profesionalnog rasta i povećanja primanja. Kako navode iz firme, prioritet se daje odgovornim, pouzdanim i motivisanim mladim ljudima koji se žele razvijati unutar firme, ali i sticati praktične vještine koje će im koristiti i nakon završetka studija.Prijaviti se možete ovdje ili na Studomat platformi za posao.
Ono što posebno privlači pažnju jeste činjenica da studenti danas u pojedinim sektorima mogu zaraditi više nego njihovi roditelji. To pokazuje koliko se tržište promijenilo u posljednjih nekoliko godina, ali i koliko je važno prepoznati novu dinamiku rada u društvu koje se bori s demografskim padom, odlaskom radne snage u inostranstvo i promjenama u strukturi obrazovane populacije.
Uzimajući u obzir fleksibilnost studentskog angažmana, sve više mladih vidi ove prilike ne samo kao sredstvo zarade, već i kao odskočnu dasku za buduću karijeru. U tom smislu, platforme poput Studomat.ba, koje povezuju studente i poslodavce, igraju ključnu ulogu u oblikovanju tržišta rada koje se prilagođava novim izazovima i zahtjevima vremena.