Cijene osnovnih namirnica u Bosni i Hercegovini dostigle su rekordne nivoe, pretvarajući svakodnevne proizvode u luksuznu robu za mnoge građane. Sezonsko voće poput trešanja prodaje se po cijeni od 18 KM po kilogramu, dok jagode dostižu 10 KM. Posebno zabrinjavajuća situacija je s krumpirom, koji je postao toliko skup da ga neki građani kupuju na komad umjesto na kilogram. Ovakav trend poskupljenja osnovnih namirnica izaziva ozbiljnu zabrinutost među stanovništvom i ekonomskim stručnjacima.

Šta se dogodilo?

Cijene prehrambenih proizvoda u BiH doživjele su dramatičan rast u posljednjih nekoliko mjeseci. Prema najnovijim podacima:

• Trešnje se prodaju po cijeni od 18 KM po kilogramu • Jagode su dostigle cijenu od 10 KM po kilogramu • Krumpir je postao toliko skup da ga građani kupuju na komad • Cijene osnovnih namirnica poput ulja, brašna i mlijeka također bilježe konstantan rast

Trgovci navode da su razlozi poskupljenja višestruki, uključujući loše vremenske uvjete koji su utjecali na ovogodišnji urod, povećane troškove transporta i energenata, te opću inflaciju koja pogađa cijelo tržište.

Zašto je važno?

Ovakav rast cijena hrane direktno utječe na standard građana BiH, gdje prosječna plata ne prati rast troškova života. Ekonomski analitičari upozoravaju da:

• Prosječna porodica u BiH sve teže može priuštiti kvalitetnu i raznovrsnu ishranu • Nutritivna vrijednost ishrane opada jer građani biraju jeftinije alternative • Lokalni proizvođači se suočavaju s padom prodaje zbog smanjene kupovne moći stanovništva • Rast cijena hrane dodatno produbljuje socijalne razlike u društvu

“Kada krumpir postane luksuz, to je jasan znak da je ekonomska situacija alarmantna,” izjavio je ekonomski analitičar Emir Hadžić za lokalne medije.

Reakcije

Građani BiH izražavaju nezadovoljstvo i zabrinutost zbog kontinuiranog rasta cijena. Na društvenim mrežama sve je više objava u kojima ljudi dijele fotografije cijena u trgovinama, izražavajući nevjericu.

“Nekada smo išli u kupovinu s 50 KM i vraćali se s punim vrećicama. Danas za isti iznos dobijemo tek nekoliko artikala,” izjavila je Amina K. iz Sarajeva.

Udruženja potrošača pozivaju nadležne institucije da reagiraju i uvedu kontrolu cijena osnovnih namirnica, dok ekonomisti upozoravaju da administrativno ograničavanje cijena nije dugoročno rješenje.

Posljedice i šta slijedi

Ukoliko se trend rasta cijena nastavi, očekuje se:

• Dodatno smanjenje kupovne moći građana • Porast uvoza jeftinijih prehrambenih proizvoda upitnog kvaliteta • Potencijalni socijalni nemiri zbog nezadovoljstva stanovništva • Potreba za hitnim ekonomskim mjerama vlade

Ekonomski stručnjaci predlažu hitno donošenje mjera za podršku domaćim proizvođačima, smanjenje PDV-a na osnovne namirnice i povećanje subvencija za poljoprivrednu proizvodnju kao moguća rješenja za ublažavanje krize.

Građani BiH se u međuvremenu prilagođavaju novoj realnosti, mijenjajući svoje navike u ishrani i tražeći alternativne izvore nabavke namirnica, poput direktne kupovine od proizvođača ili uzgoja vlastitog povrća gdje je to moguće.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here