Godinama unazad, žrtve ratnih zločina iz Kotor-Varoši uporno su apelovale na nadležne institucije da se istraže svi odgovorni za stradanja i progon nesrpskog stanovništva iz tog kraja 1992. godine. Njihove molbe konačno su dobile odgovor kada je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine potvrdilo da je otvoren predmet protiv više osoba u vezi s tim događajima, a među obuhvaćenima se nalazi i Nenad Stevandić, aktuelni predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS). Ova vijest odjeknula je u javnosti i ponovo rasplamsala bolna sjećanja preživjelih, naročito Fikreta Skopljaka, jednog od svjedoka koji je iznio teške optužbe na račun Stevandića.

Razrada

Skopljakovo svjedočenje pred Sudom BiH u okviru suđenja Danku Kajkutu, jednom od optuženih za ratne zločine u Kotor-Varoši, otkrilo je zastrašujuće detalje o nasilju kojem je bio izložen 11. juna 1992. godine, kada su srpske vojne formacije zauzele ključne objekte u gradu. Taj dan, prema njegovim riječima, obilježen je napadima i deportacijom nesrpskog stanovništva.

Prema Skopljaku, kobnog dana su mu na vrata zakucala četvorica uniformisanih vojnika. Izveli su ga iz kuće, gdje je, kako tvrdi, jasno prepoznao Danka Kajkuta, Nenada Stevandića i izvjesnog Popovića. Ova trojica su ga potom, zajedno s ostalim vojnicima, odvela u garažu. Ključeve nije imao, što je izazvalo bijes Kajkuta, koji ga je više puta udario i vrijeđao.

Nasilje se, međutim, nastavilo. Skopljak tvrdi da je tada intervenisao Nenad Stevandić, izgovarajući rečenicu: “Nemoj više, ja ću”. Zatim ga je, prema njegovim riječima, Stevandić pretukao između zida i automobila, pri čemu mu je izbilo sedam zuba.

Ovi navodi predstavljaju izuzetno ozbiljnu optužbu, posebno s obzirom na činjenicu da je Stevandić danas visoki politički funkcioner. Snimci prikazani tokom suđenja, a koji su sačuvani u arhivi Haškog tribunala, dodatno su potkrijepili Skopljakovu izjavu.

Fikret Skopljak je u razgovoru za medije izjavio da čvrsto stoji iza svega što je rekao pred sudom. Posebno mu je, kako kaže, važno da pogleda u oči čovjeka koji negira da je bio prisutan u Kotor-Varoši u to vrijeme. Ističe da bi volio direktno razgovarati sa Stevandićem i upitati ga: “Jesi li bio tu?” jer, kako kaže, nema straha ni potrebe da se više išta prešućuje.

Tokom godina, Skopljak je vodio izuzetno dinamičan život u egzilu. Nakon što je rat završio, proveo je šest godina u Njemačkoj, a potom dvije decenije u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je stekao američko državljanstvo. Vratio se u svoj rodni kraj 2013. godine, bez većih problema ili prijetnji, ali sada je opet pod svjetlima javnosti.

Zbog toga:

  • Ne daje više intervjue, jer ne želi izlagati svoju porodicu dodatnom stresu.

  • Ističe da u slučaju bilo kakvih prijetnji može kontaktirati američku ambasadu.

  • Smatra da je njegova sigurnost zagarantovana jer je američki državljanin i ima međunarodnu zaštitu.

U međuvremenu, Udruženje žrtava i svjedoka genocida, zajedno s Pokretom “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, još u januaru ove godine pozvali su Tužilaštvo BiH da hitno pokrene postupak protiv Nenada Stevandića. Oni ga smatraju ključnom figurom u organiziranom progonu Bošnjaka i Hrvata s prostora Bosanske Krajine.

Oni su Tužilaštvu dostavili:

  • Presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u kojima se spominje Stevandićevo ime,

  • Informacije o jedinici SOS, koju je navodno komandovao, a koja je učestvovala u operacijama protiv nesrpskog stanovništva.

Ovi dokumenti dodatno pojačavaju zahtjeve da se njegovo ime ispita u kontekstu ratnih zločina prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here