Izjava Milorada Dodika s posljednje konferencije za medije ponovo je izazvala oštre reakcije u javnosti i političkom spektru Bosne i Hercegovine. Kao predsjednik Republike Srpske i optuženi pred bh. pravosuđem, Dodik je iznio niz zapaljivih i kontroverznih stavova koji dodatno produbljuju političke podjele i retoriku sukoba u zemlji.

Na samom početku obraćanja, Dodik je izjavio da se “Bosna i Hercegovina raspada” i da njen trag “smrdi na nečovještvo”, što je retorička eskalacija kojom, po svemu sudeći, pokušava dodatno osporiti legitimitet državnih institucija. Njegove riječi dolaze u trenutku kada je politička situacija već izuzetno napeta, naročito nakon što su visoki predstavnik Christian Schmidt i međunarodna zajednica uveli sankcije prema pojedinim strankama, uključujući SNSD i US.

Posebno uznemirujuće bile su izjave u kojima Dodik najavljuje ukidanje Zakona o finansiranju BiH na prostoru RS-a, što predstavlja direktan napad na fiskalnu stabilnost i funkcionisanje zajedničkih institucija BiH. Time se najavljuje moguće paralelno finansijsko djelovanje entiteta mimo zakonskog okvira države, što bi imalo ozbiljne posljedice po funkcionisanje javnih službi i ukupni pravni poredak.

Još skandaloznija i u osnovi duboko uvredljiva bila je izjava u kojoj je Dodik sugerisao da bi rješenje za Bosnu i Hercegovinu bilo da se “muslimani vrate pravoslavnoj vjeri”. Takav poziv ne samo da grubo vrijeđa vjerske osjećaje Bošnjaka i svih muslimana, već predstavlja oblik vjerske asimilacije i istorijskog revizionizma. Podsjećanje na period osmanske vladavine i prelaske u islam kao argument za današnje političke ciljeve je krajnje neprihvatljivo i opasno po međuetničke odnose.

Također je komentarisao status Brčko distrikta, osporivši bilo kakvu potrebu za izmjenama njegovog položaja i upozorio političke aktere iz Federacije BiH da ne pokreću pitanje koje je, prema njegovim riječima, riješeno Arbitražnom odlukom. Ipak, retorika kojom osporava pristup Federacije BiH rijeci Savi i pokušava delegitimizirati namjere Sarajeva pokazuje duboku nepovjerljivost i odsustvo volje za dijalog prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here