U svom najnovijem javnom obraćanju, izraelski premijer Benjamin Netanyahu iznio je stav koji dodatno potvrđuje nepokolebljivu odlučnost izraelske vlade u vezi s vojnim operacijama u Pojasu Gaze. On je jasno naglasio da nema prostora za kompromis kada je riječ o okončanju sukoba s palestinskim pokretom Hamas, sve dok ne budu ostvarena tri ključna cilja: potpuna eliminacija Hamasa, povratak svih izraelskih talaca i osiguranje da Gaza više nikada ne predstavlja prijetnju po bezbjednost Izraela.

Netanyahu je govorio nakon što je, prema njegovim riječima, Hamas ponovo odbacio novi prijedlog koji je uključivao oslobađanje polovine još uvijek zatočenih talaca, kao i predaju tijela nekih od onih koji su ubijeni u zatočeništvu. Izraelski premijer je objasnio da su zahtjevi Hamasa neprihvatljivi, jer uključuju:

  • Potpuni prekid sukoba;

  • Povlačenje izraelskih snaga iz Gaze;

  • Očuvanje kontrole Hamasa nad tim područjem;

  • Obnovu Gaze uz pomoć međunarodnih sredstava, što bi omogućilo Hamasu da se reorganizuje i ponovo naoruža.

Prema Netanyahuovim riječima, ispunjavanje ovakvih zahtjeva značilo bi izdaju interesa Izraela i poslalo bi opasnu poruku svim neprijateljima da otmice izraelskih državljana mogu biti efikasno sredstvo za ostvarivanje političkih ciljeva.

U svom obraćanju, Netanyahu je rekao: „Nećemo zaustaviti rat dok ne ostvarimo sva tri cilja – eliminaciju Hamasa, povratak svih talaca i potpuno uklanjanje prijetnje iz Gaze.“ On je time jasno dao do znanja da Izrael neće pristati na uslove koje smatra štetnim za vlastitu budućnost.

Od sredine marta, Izrael je ponovo intenzivirao svoje vojne napade u Gazi, jednostrano raskinuvši prethodno uspostavljeno primirje. Ovaj korak je dodatno pogoršao ionako složenu humanitarnu situaciju u toj oblasti. Pojas Gaze, gusto naseljeno područje koje je pod izraelskom blokadom već više od 15 godina, sada se suočava s još težim uslovima života.

U posljednjim sedmicama, međunarodne organizacije i brojne države sve otvorenije optužuju Izrael za:

  1. Ratne zločine, uključujući neselektivno bombardovanje civilnih područja;

  2. Kršenje međunarodnog humanitarnog prava, kroz blokadu pomoći i resursa;

  3. Moguć čin genocida, zbog opsega i intenziteta vojnih operacija koje pogađaju civile.

Izraelske vlasti su dodatno pogoršale stanje tako što su isključile električnu energiju postrojenjima za desalinizaciju u Gazi, koja predstavljaju ključni izvor pitke vode za više od dva miliona stanovnika. Uz to, blokirani su i kamioni s humanitarnom pomoći, što je dodatno ograničilo dostupnost hrane, lijekova i osnovnih potrepština za preživljavanje prenosi N1

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here