Početkom jula 2025. godine, glavni grad Francuske postaće još jedno mjesto sjećanja na jednu od najvećih tragedija savremene evropske historije – genocid u Srebrenici. Na dan kada se obilježava 30. godišnjica ovog stravičnog zločina, 11. jula, u Parizu će biti svečano otkriven spomenik posvećen srebreničkim žrtvama.

📜 Dug put do priznanja i trajnog obilježja
Ova inicijativa rezultat je dugogodišnjeg rada i upornosti Udruženja “Međunarodna solidarnost BiH – Francuska” (SIBH-France), na čijem je čelu Jacques-Olivier David. On je za medijsku kuću Detektor potvrdio da je konačno dobijeno odobrenje vlasti francuske prijestolnice za izgradnju spomenika.
Podsjetimo:
-
Inicijativa za izgradnju podignuta je još 2022. godine.
-
Presudan trenutak bio je usvajanje Rezolucije o Srebrenici u Francuskoj prošle godine, čime je stvoren institucionalni temelj za realizaciju ideje.
-
Spomenik će biti smješten na poznatom pariškom groblju, koje godišnje posjeti više od tri miliona ljudi.
📌 Lokacija s velikim simboličkim značajem
Izbor lokacije nije bio slučajan. Riječ je o mjestu koje je već dom brojnim spomenicima posvećenim žrtvama genocida u Ruandi, kao i francuskim vojnicima poginulim u Drugom svjetskom ratu. Time će i žrtve Srebrenice biti trajno upisane u kolektivnu memoriju Evrope.
U Parizu već postoji Ulica Srebrenica, otvorena 2016. godine, čija ploča podsjeća na zločin koji je u julu 1995. godine odnio živote više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka. Međutim, dosadašnje mjesto komemoracije nije odgovaralo dostojanstvu događaja, te je ideja o spomeniku dugo tinjala u krugu porodica žrtava i bosanskohercegovačke dijaspore.
🕊️ Zajednički glas sjećanja
Višegodišnje lobiranje, sastanci s političkim predstavnicima i traženje podrške srodnih organizacija urodili su plodom. Pariz se ovom inicijativom svrstava među evropske metropole koje ne samo da priznaju genocid u Srebrenici, već i aktivno doprinose njegovom pamćenju i edukaciji budućih generacija.
Ova inicijativa dodatno dobija na značaju ako se ima u vidu da se sve češće vodi borba protiv negiranja genocida, relativizacije zločina i umanjivanja patnje žrtava prenosi hayat
🌍 Otkrivanjem spomenika, Pariz šalje snažnu poruku o važnosti sjećanja, solidarnosti i univerzalne borbe za istinu. Ovaj čin predstavlja ne samo priznanje jednoj tragediji, već i doprinos izgradnji kolektivne evropske savjesti o tome šta se nikada više ne smije ponoviti.