U posljednjih deset godina, prema navodima poslanika Šemsudina Mehmedovića, bh. entitet Republika Srpska nanijela je ogromnu štetu državi Bosni i Hercegovini, u iznosu koji premašuje milijardu konvertibilnih maraka. Mehmedović tvrdi da iza svega stoji organizovana mreža s političkom podrškom i poveznicama s međunarodnim podzemljem, te je na tu temu postavio direktno pitanje ministru finansija BiH, Srđanu Amidžiću, čija je smjena nedavno izglasana u Parlamentu BiH.
Prema njegovim riječima, riječ je o planskom i sistemskom ekonomskom podrivanju države kroz različite mehanizme – od banaka i preduzeća do nepravedne raspodjele javnih prihoda.

Među najzvučnijim slučajevima koje je Mehmedović izdvojio su:
-
Fabrika cijevi Unis iz Dervente – Preduzeće je podiglo kredit uz garanciju Izvozno-kreditne agencije BiH, a kada su prestali s otplatom, dug je vraćala država BiH. Iznos potraživanja dostiže 193 miliona KM.
-
RTRS i dug prema BHRT-u – Dugovanja po osnovu RTV takse iznose preko 90 miliona KM, a Ustavni sud BiH je to i zvanično potvrdio.
-
Bobar banka i Banka Srpske – Obje finansijske institucije su doživjele finansijski kolaps, a ukupno 142 miliona KM osiguranih depozita je isplaćeno iz državnog fonda za osiguranje depozita:
-
Bobar banka: nestalo 122,5 miliona KM
-
Isplaćeno iz fonda: 88 miliona KM
-
Banka Srpske: isplaćeno 55 miliona KM
-
-
Raspodjela prihoda od akciza i putarina – Nezakonita primjena koeficijenata oštetila je BiH za najmanje 400 miliona KM u posljednjih godinu i po dana.
-
Slučaj Viaduct – Prema Mehmedoviću, entitet RS pokušava da prebaci odgovornost za preko 110 miliona KM štete na državu, iako su propusti u vezi s arbitražom i ugovorima isključivo rezultat djelovanja vlasti iz RS-a.
Poslanik Mehmedović zaključuje:
“Ovdje se ne radi o izolovanim slučajevima. U pitanju je strategija, udruženi poduhvat sa političkim i međunarodnim zaleđem, s ciljem urušavanja finansijskog sistema Bosne i Hercegovine.”
On tvrdi da se neki od firmi koje učestvuju u tim radnjama vode kao registrirane u inostranstvu, da često nemaju ni jednog zaposlenog, te da su vlasničke strukture nejasne i teško dostupne. To, kako navodi, upućuje na ozbiljne indicije o međunarodnom karakteru ove mreže.
Na kraju, Mehmedović je postavio direktno pitanje tada još aktuelnom ministru finansija:
“Šta Ministarstvo finansija BiH konkretno radi da spriječi dužnosnike RS da i dalje ekonomski podrivaju državu i entitet FBiH?”
Naglasio je da su najavljeni i novi slični slučajevi, slični Viaductu, što dodatno pojačava potrebu za institucionalnim odgovorom prenosi saff.ba