Još kao tinejdžerka, Sanja Vulić je napravila prve političke korake pristupivši Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Imala je svega 17 godina kada je postala dio te političke opcije, a samo nekoliko godina kasnije, tačnije 2012. godine, ostvarila je svoj prvi značajniji politički uspjeh – izabrana je za odbornicu u Skupštini Grada Doboja.

U svom prvom imovinskom kartonu koji je predala Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine (CIK BiH), nije prijavila nijednu nekretninu. Međutim, deset godina kasnije situacija je bila znatno drugačija. Na početku drugog mandata u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine (PSBiH), navela je posjedovanje dva stana – jednog u Doboju i drugog u Banjoj Luci, čiju je ukupnu vrijednost procijenila na 246.000 KM.

Iako Vulić u svojoj biografiji navodi da je po zanimanju profesorica razredne nastave, ostaje nepoznanica na kojem je fakultetu stekla tu diplomu. Naime, prema informacijama koje su istraživački novinari prikupili, 2007. godine se upisala na Učiteljski studij Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, konkretno na odjeljenju u Derventi. Ipak, iz ove visokoškolske ustanove su potvrdili da nije diplomirala na tom fakultetu.

U vezi sa njenom formalnom naobrazbom, iz Sekretarijata PSBiH je potvrđeno da je prilikom preuzimanja zastupničke funkcije priložila diplomu o završenoj visokoj stručnoj spremi. Međutim, iz te institucije nisu željeli dati uvid u kopiju diplome niti otkriti gdje je ona stečena, pozivajući se na činjenicu da Vulić nije dala saglasnost za dijeljenje tih podataka.

Dodatne sumnje o njenom obrazovanju potaknute su i ponašanjem same zastupnice. Kada joj je u Parlamentu BiH postavljeno pitanje gdje je diplomirala, odbila je odgovoriti i pozvala fizičku zaštitu da udalji novinara koji ju je to pitao. Tom prilikom je izjavila: “Ja kažem da neću da pričam. Marko, reaguj, čovjek me uznemirava!”

Novinari su pokušali potvrditi njeno obrazovanje na više adresa. Odgovori su stigli sa:

  • Filozofskog fakulteta u Banjoj Luci, gdje su potvrdili da nije diplomirala.

  • Filozofskih i pedagoških fakulteta u Tuzli, Zenici, Bihaću i Bijeljini, gdje također nije evidentirana.

  • Univerziteta “Džemal Bijedić” i više privatnih univerziteta, poput Privredne akademije Brčko, Nezavisnog univerziteta Banja Luka i Edukacijskog fakulteta u Travniku, gdje takođe nije bilo potvrde da je diplomirala.

Vulić je rođena 1988. godine u Sarajevu, gdje je živjela do potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Nakon toga se s porodicom preselila u Doboj, grad koji će postati centar njene političke karijere. Godinama kasnije, u jednoj televizijskoj emisiji izjavila je da se pridružila SNSD-u jer je tražila sigurnost, stabilnost i priliku da realizuje svoje ideje.

Zanimljivo je i to da nikada nije radila u struci. Sama je izjavila da nikada nije bila zaposlena kao učiteljica, iako je navodno školovana za to zanimanje. Umjesto toga, istakla je da joj je novinarstvo bilo velika ljubav, ali da se ipak odlučila za političku karijeru.

Njen politički put je tekao uzlazno. Nakon što je ušla u Skupštinu Grada Doboja, 2015. godine je već imala prosječnu platu od 1.833 KM, a naredne godine je prijavila stan od 44 kvadrata i kredit od 100.000 KM kod Sber banke. U tom periodu je obavljala funkciju predsjednice Skupštine Grada Doboja.

Uprkos tome što na izborima 2018. godine nije uspjela direktno ući u PSBiH, ubrzo joj se ukazala nova šansa. Kada je njen stranački kolega Vojin Mitrović imenovan za ministra, Vulić ga je naslijedila u državnom parlamentu. Sa 15.578 osvojenih glasova, dobila je mandat početkom 2020. godine.

U drugom mandatu, 2022. godine, u imovinskom kartonu navela je:

  1. Stan u Doboju

  2. Stan u Banjoj Luci od 66,76 kvadrata, vrijedan 176.000 KM

  3. Kreditno zaduženje u ATOS banci od 225.000 KM

  4. Putnički automobil, procijenjen na 10.000 KM

Ovo pokazuje značajan porast imovine u odnosu na njen politički početak.

Na kraju, njena politička i imovinska priča otkriva niz kontradikcija i pitanja koja ostaju bez odgovora. Javnost s pravom postavlja pitanje kako je moguće da neko sa nejasnim obrazovnim kvalifikacijama i bez prethodnog radnog iskustva u struci, u samo desetak godina izgradi karijeru u državnom parlamentu i stekne imovinu čija vrijednost nadmašuje nekoliko stotina hiljada maraka.

Dok institucije šute, a sama Vulić odbija razgovor sa medijima, ostaje nedoumica da li će ikada biti jasno gdje je stekla diplomu koju koristi kao osnovu za obavljanje javne funkcije i kako je finansirala svoj brzi uspon u političkom i materijalnom smislu prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here