U svjetlu aktuelnih dešavanja na Bliskom istoku, unutar britanske jevrejske zajednice zabilježen je snažan moralni i politički istup koji je potresao mnoge ustaljene norme. Naime, 36 članova “Board of Deputies of British Jews”, najvišeg predstavničkog tijela jevreja u Ujedinjenom Kraljevstvu, potpisali su otvoreno pismo u kojem javno izražavaju svoje protivljenje trenutnoj izraelskoj vojnoj kampanji u Pojasu Gaze. Ovaj potez izazvao je burne reakcije – kako podrške, tako i osude – ali prije svega predstavlja znak dubokog preispitivanja unutar same zajednice.

Otvoreno pismo nije samo čin neslaganja sa zvaničnom politikom države Izrael, već i poziv na moralno razmatranje pravca kojim se ide. Autor pisma, Baron Frankal, u razgovoru za britanski Channel 4 News otkriva da su emocije poput tuge, straha i očaja sveprisutne među članovima zajednice. Ipak, kako navodi, došlo je do trenutka kada više nisu mogli šutjeti – osjećali su moralnu odgovornost da istupe u javnost, bez obzira na posljedice.

Prema njegovim riječima, zajednica se dugo držala nepisanog pravila da se o Izraelu ne govori negativno u javnosti, posebno ne na način koji bi mogao oslabiti međunarodnu sliku zemlje. Međutim, eskalacija sukoba, brojne civilne žrtve i odbacivanje političkih rješenja učinili su šutnju nemogućom.

Jedna od ključnih tačaka pisma jeste stav da je diplomatski put najefikasniji – i jedini realističan – način za rješavanje krize i oslobađanje zarobljenika. Ova tvrdnja se oslanja na konkretne podatke:

  • 135 osoba je pušteno zahvaljujući pregovorima;

  • Samo 8 njih oslobođeno je putem vojnih akcija;

  • Veliki broj i dalje se vodi kao nestao, sa nepoznatom sudbinom.

Takvi brojevi, prema Frankalu, govore sami za sebe. On smatra da je uporno insistiranje na vojnim rješenjima ne samo neefikasno, već i moralno neprihvatljivo kada se zna koliko civila svakodnevno strada.

Pismo također sadrži oštru kritiku na račun trenutne izraelske vlade. Kao prelomni trenutak navodi se odbijanje izraelskih vlasti da prihvate ponudu o oslobađanju svih talaca u zamjenu za povlačenje iz Gaze. Frankal tvrdi da je takva odluka politički motivisana, a ne strateški opravdana. Prema njegovim riječima, vlada premijera Netanyahua je, radi očuvanja vlastite koalicije, svjesno odlučila žrtvovati mogućnost mira.

Posebno ističe utjecaj Itamara Ben-Gvira, lidera ekstremno desničarske stranke Jewish Power, kojeg opisuje kao otvorenog rasistu i anti-Arapa. Upozorava da takve osobe ne bi mogle ući u bilo koju demokratsku vladu u svijetu, te se pita zašto je uopće prihvatljivo da budu dio izraelskog političkog vrha. Njegovo ponovno uključivanje u vlast, prema mišljenju potpisnika pisma, direktno je doprinijelo nastavku rata.

Reakcije na pismo bile su podijeljene:

  1. Unutar zajednice – neki su ih optužili za „pranje prljavog veša u javnosti“;

  2. Javna podrška – mnogi su im pisali i zahvaljivali na hrabrosti;

  3. Međunarodna pažnja – mediji i analitičari prepoznali su važnost ovog čina kao rijetkog primjera unutrašnje kritike u jevrejskoj dijaspori.

Frankal naglašava da, iako je bilo teško suočiti se s optužbama, njihova odluka je bila vođena savješću. „Nismo mogli više šutjeti,“ kaže, dodajući da im poruke podrške govore da u tome nisu sami.

Ova inicijativa dolazi u trenutku kada je stanje na terenu izuzetno teško. Prema posljednjim podacima Ministarstva zdravstva u Gazi, u samo 24 sata ubijeno je 40 ljudi, a još desetine je ranjeno. Intenzivno bombardovanje otežava rad spasilačkih ekipa, koje se bore da pristupe unesrećenima i pruže im pomoć prenosi Islambosna.ba

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here