Ured Ujedinjenih naroda za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA) saopćio je da je otkako je Izrael 18. marta obnovio vojne operacije u Pojasu Gaze, više od 500.000 Palestinaca bilo primorano da napusti svoje domove. Ovaj masovni val raseljavanja uslijedio je nakon prekida privremenog primirja s palestinskom grupom Hamas, koje je bilo na snazi od 19. januara.

Obnova ofanzive dodatno je pogoršala već katastrofalnu humanitarnu situaciju u Gazi. Prema dostupnim podacima, od početka sukoba u oktobru 2023. godine, u izraelskim napadima ubijeno je gotovo 51.000 Palestinaca, među kojima su velika većina žene i djeca. Uništena infrastruktura, bolnice, škole i skloništa dodatno su pogoršali uvjete života za civile.

U međuvremenu, Međunarodni krivični sud (MKS) u novembru 2024. godine izdao je naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i tadašnjeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti počinjenih tokom izraelskih operacija u Gazi.

Osim toga, protiv Izraela se vodi i proces pred Međunarodnim sudom pravde (MSP) zbog optužbi za genocid nad palestinskim stanovništvom. Ovaj slučaj pokrenut je zbog ozbiljnih navoda da su izraelske vojne akcije imale za cilj djelimično ili potpuno uništenje stanovništva Gaze, što bi moglo predstavljati povredu međunarodnog humanitarnog prava i Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.

Trenutna humanitarna kriza, masovne žrtve među civilima i optužbe za najteža međunarodna kršenja prava ukazuju na dramatične posljedice ovog rata. U fokusu međunarodne zajednice ostaje pitanje zaštite civilnog stanovništva, obustave neprijateljstava i obezbjeđivanja hitne pomoći raseljenima i ranjenima u Gazi prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here