U posljednjim danima, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obratio se međunarodnoj zajednici s javnim pozivom u kojem traži da se bivšem komandantu Vojske Republike Srpske, Ratku Mladiću, omogući primjereno i humano liječenje. Ovaj apel je upućen putem društvene mreže X (nekadašnji Twitter), gdje je Dodik jasno stavio naglasak na važnost poštivanja međunarodnog prava i temeljnih ljudskih prava, ističući da osuđeni general trenutno ne dobija odgovarajuću medicinsku njegu u pritvorskoj bolnici u Hagu.
U svojoj objavi, Dodik je napisao: „Apelujem na poštovanje međunarodnog prava, ali prije svega apelujem na humanost i etiku da se Mladiću omogući adekvatno liječenje.“ Ova izjava ne predstavlja samo politički stav već i pokušaj da se međunarodna javnost potakne na razmišljanje o humanitarnim aspektima zatvorskog sistema u kojem se Mladić nalazi.

Sa druge strane, Darko Mladić, sin osuđenog generala, dao je intervju u kojem je opisao ozbiljnu zabrinutost zbog očevog pogoršanog zdravstvenog stanja. Njegove tvrdnje ukazuju na niz ozbiljnih zdravstvenih problema koje Mladić trenutno ima, a koji uključuju:
-
neurološke poremećaje,
-
srčane probleme,
-
urološke komplikacije,
-
te otkazivanje bubrega.
Prema riječima njegovog sina, zdravstveni problemi su eskalirali nakon što je Mladiću ugrađen pejsmejker u januaru prethodne godine, a njegovo stanje se nastavilo pogoršavati uprkos medicinskoj intervenciji. Porodica, zajedno s pravnim timom, više puta je podnosila zahtjeve da mu se omogući liječenje izvan pritvorske ustanove – konkretno na slobodi – no ti su zahtjevi u svim slučajevima bili odbijeni.
Ratko Mladić je jedan od najpoznatijih ratnih zapovjednika s prostora bivše Jugoslavije, a njegova uloga tokom rata u Bosni i Hercegovini je ostala duboko kontroverzna i istorijski značajna. Kao bivši komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, Mladić je 2021. godine osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu zbog ratnih zločina. Presuda se odnosi na niz najtežih djela iz perioda od 1992. do 1995. godine, među kojima se posebno izdvajaju:
-
Genocid u Srebrenici, gdje je ubijeno više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka.
-
Opsada Sarajeva, koja je trajala gotovo četiri godine i rezultirala velikim brojem civilnih žrtava.
-
Zločini protiv čovječnosti koji su uključivali progon, mučenje i ubistva širom teritorije Bosne i Hercegovine.
Njegova presuda izrečena je od strane Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (nasljednika Haškog tribunala), čime je pravosudno zatvoreno jedno od najkompleksnijih suđenja u poslijeratnoj Evropi prenosi zasrebrenicu