Sjeća li se još neko Tarika Omerovića, policajca MUP-a Tuzlanskog kantona koji je prije pet godina, obavljajući svoj posao savjesno i po zakonu, naišao na “pogrešne ljude”? Od tog trenutka, njegova životna svakodnevica postaje borba sa sistemom koji je, paradoksalno, trebao štititi upravo njega.

Danas, Omerović više ne živi u Bosni i Hercegovini. Zbog posljedica tog slučaja napustio je zemlju i preselio se u Austriju, tražeći mir i sigurnost. Ipak, njegova borba za pravdu nije prestala. Presuda po optužnici protiv njega zakazana je za četvrtak, 17. aprila, pred Općinskim sudom u Orašju – a ova odluka bi mogla imati težinu daleko veću od jednog pravnog epiloga.

Šta se zapravo dogodilo?

Tarik Omerović, tada mladi policajac na dužnosti, zaustavio je vozilo u okviru rutinske kontrole. U njemu su se nalazili Mujaga Begić i njegova supruga Mirzeta, zamjenica glavnog tužioca Tužilaštva TK. Uslijedile su riječi koje su često sinonim za nevolje: “Znaš li ti ko smo mi?”. Nakon drskog ponašanja i omalovažavanja, Mujaga Begić je uhapšen i priveden.

Ono što je trebao biti profesionalno odrađen policijski posao, pretvara se u pravni pakao – za policajca. Tužiteljica Begić podnosi prijavu, Tarik biva uhapšen, protiv njega se podiže optužnica zbog navodnog zlostavljanja u službi i protupravnog lišavanja slobode.

Prvo oslobođenje, pa novi šok

Općinski sud u Tuzli odbija prijedlog za pritvor zbog nedostatka osnovane sumnje. Kantonalno tužilaštvo u Orašju zatim obustavlja istragu. U disciplinskom postupku, Omerović biva oslobođen.

Ipak, uprkos svemu, slučaj se ponovo vraća. Na osnovu pritužbe koju prihvata Federalno tužilaštvo, predmet se vraća Kantonalnom tužilaštvu u Orašju, koje nakon dodatnih vještačenja podiže optužnicu, a Sud je potvrđuje.

Njegova advokatica, Mirna Avdibegović, izjavila je da su u završnim riječima jasno ukazali na sve pravne i činjenične nelogičnosti ovog procesa:

“Čak ni vještak tužilaštva nije potvrdio navode iz optužnice. Tužilaštvo nije dokazalo da je Tarik Omerović počinio bilo koje djelo koje mu se stavlja na teret.”

Pet godina kasnije – pitanje za cijelo društvo

Ova presuda neće biti važna samo za Tarika. Ona je, simbolično, test za pravosudni sistem BiH – da li zakon vrijedi jednako za sve, ili dok ne “taknete” nekog moćnog?

Omerovićev slučaj podigao je buru u javnosti jer prikazuje svu ranjivost pojedinca koji vjeruje da zakon i profesionalizam imaju prednost nad političkom i društvenom moći.

Njegov slučaj pokazuje koliko lako moć može pritisnuti pravdu, a institucije koje bi trebale štititi građane mogu postati alat za njihovo uništenje – kada je u pitanju neko “važan”.

Tarik nije samo ime u sudskom registru. On je simbol svih službenika, policajaca, medicinara, nastavnika – ljudi koji vjeruju da rade ispravno, a bivaju žrtve sistema kad njihov integritet zasmeta nečijem egu.


Hoće li pravda pobijediti?

U četvrtak, 17. aprila, u Orašju neće biti donesena samo presuda za jednog čovjeka. Bit će to presuda koja će odjeknuti daleko – kao signal da li pravna država ima snage da zaštiti one koji je štite ili će ih pustiti da budu gurnuti na marginu prenosi radosno.com

Tarik Omerović je obavljao dužnost. Sada je na redu pravda.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here